مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

راهنمای کامل انتخاب و نگه داری کمپکتور

نگه داری و انتخاب کمپکتور
4
(5)

در دنیای ساخت و ساز، کمپکتورها به عنوان ابزار حیاتی شناخته می‌شوند که نقش بسزایی در فرآیند فشرده‌سازی خاک ایفا می‌کنند. این دستگاه‌ها با توانایی فشرده‌سازی خاک و بهینه‌سازی زیرسازی، مرحله مهمی در اجرای پروژه‌های عمرانی را تضمین می‌کنند. اما تعمیر و نگه داری کمپکتور بسیار اساسی است. در این مقاله، به بررسی عمیق این جوانب خواهیم پرداخت تا مهندسان و سازندگان قادر باشند با اطلاعات کامل، از این ابزارهای حیاتی برای بهبود عملکرد پروژه‌های خود بهره‌مند شوند. همچنین نکات مربوط به انتخاب کمپکتور را مورد بررسی قرار می دهیم.

سرویس و نگه داری کمپکتور به چه صورت است؟

در فعالیت‌های عمرانی مهم‌ترین قسمت زیرسازی و مقاومت خاک می‌باشد. اگر قبل از شروع ساخت، فشرده سازی انجام نگیرد بر اثر نیروی وزن سازه، خاک نشست کرده و ایجاد ترک می‌کند. از ابزار همه فن حریف به منظور بهینه سازی و تثبیت خاک در زمان رطوبت مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرند و باعث کاهش تخلخل و افزایش وزن مخصوص خاک می‌شوند. این روش در زمین‌های رسی و گل آلود، کارآمد نخواهد بود. همچنین در عملیات فشرده سازی ضخامت لایه خاک از ۳۰ سانتی متر نباید بیشتر شود. به همین جهت به دلیل افزایش طول عمر این وسیله پرکاربرد و سالم ماندن آن‌ها می‌بایست اقداماتی انجام داد. در ادامه راهنمای نگهداری ماشین کمپکتور و راهنمای خرید کمپکتور را بررسی می کنیم. این اقدامات شامل موارد زیر است:

 • تعویض روغن در هر ۵۰ ساعته کاری صورت گیرد.
 • فیلتر هوا هفته‌ای یکبار مورد بررسی قرار گرفته و نظافت شود.
 • هر ۵۰۰ ساعت نیاز به تعمیر و سرویس اساسی دارد.
 • ماهی یکبار می‌بایست آچارکشی شود.
 • در صورت تمیزکاری دستگاه از یک پارچه نم دار استفاده کنید.
 • پس از هر بار استفاده از دستگاه، باک سوخت تخلیه شود.
 • قبل از اولین استفاده از این دستگاه، بخش‌های لنگ، شاسی و واسکازین بررسی شود.
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی با کمپکتور را نیز در نظر بگیرید.

سرویس و نگه داری کمپکتور

نکات مربوط به نگه داری شاسی کمپکتور

 • اگر دستگاه تازه است، حتما واسکازین لنگ شاسی بررسی گردد.
 • هر ماه یکبار مقدار واسکازین بخش لنگ شاسی بررسی شود تا از کاهش میزان آن اطمینان حاصل شود.
 • پیش از روشن کردن دستگاه، اطمینان حاصل کنید که گیره‌های شاسی هیچ پارگی یا آسیبی ندارند.
 • پیش از روشن کردن دستگاه، اطمینان حاصل شود که پیچ‌های بخش لنگ شاسی به درستی فشرده هستند.
 • پیش از روشن کردن این دستگاه پرکاربرد، چک کنید که پیچ‌های متصل کننده ضربه گیر به صفحه بالایی شاسی، به‌صورت محکم بسته شده باشند.

چگونه دستگاه کمپکتور را به صورت صحیح روشن کنیم؟

برای راه‌اندازی صحیح دستگاه، در ابتدا می بایست کلید روشن/خاموش را روی حالت روشن تنظیم کرد (در صورتی که دستگاه دارای کلید است). سپس، پشت دستگاه ایستاده و اهرم گاز را به سمت راست بکشید و اهرم ساسات را کاملا به سمت چپ بچرخانید تا بسته شود. در این مرحله، هندل را به سمت جلو بکشید تا با فولی درگیر شود و سپس با قدرت بیشتر، هندل را بکشید تا دستگاه روشن گردد. بعد اینکه دستگاه روشن شد، می‌بایست گاز موتور را به میزان کمتری تنظیم کرد (اهرم گاز را به سمت چپ بکشید) و سپس ساسات دستگاه را باز کرد (اهرم ساسات را به سمت راست بچرخانید) تا هوا به موتور وارد شود. اگر این مراحل رعایت گردد، احتمال وقوع مشکلات در دستگاه به حداقل ممکن می‌رسد. طرز کار کمپکتور بنزینی نیز قواعد خاص خود را دارد. قواعد مراقبت از کمپکتور بسیار حائز اهمیت است.

چگونه موتور دستگاه را به درستی خاموش کنیم؟

هنگامی که قصد داریم دستگاه را خاموش کنیم، ابتدا باید گاز موتور را کاهش دهیم. سپس کلید روشن/خاموش را روی حالت خاموش تنظیم کنم. برای موتورهایی که بدون کلید هستند، یک سیم از قسمت کوئیل موتور به سمت کلید وجود دارد. اگر این سیم را با بدنه اتصال دهیم، نقش کلید را ایفا کرده و موتور خاموش خواهد شد. حتما باید مواظب باشیم که موتور توسط بستن سوپاپ‌ها خاموش نشود، زیرا این عمل باعث ورود فشار زیاد به دستگاه می‌شود و احتمال دارد باعث خفگی دستگاه شده و یا حتی در مواقعی به سوپاپ‌های موتور مشکل بزرگی وارد کند.

راهنمای انتخاب کمپکتور به صورت اصولی

نکاتی مهم هنگام انتخاب کمپکتور قبل از خرید

یکی از شرایط انتخاب کمپکتور به صورت صحیح، توانایی اجرای کارها و توانایی مانور با در نظر گرفتن محدودیت‌های فضایی مرتبط با نوع کاربری است. به عنوان مثال، اگر ابعاد دستگاه کوچک‌تر باشد، توانایی مانور آن بیشتر خواهد بود. ولی این کار باعث کاهش سرعت کار می‌شود یا بعضی از مدل‌های این وسیله، فقط قابلیت حرکت در یک جهت را دارند و به فضای بزرگ‌تر برای چرخش و بازگشت به نقطه شروع نیاز دارند. در مقابل، مدل‌های پیشرفته‌تر به سیستم رفت‌وبرگشت مجهز هستند و برای حرکت در دو جهت مشکلی ندارند. در حالت کلی بهتر است اشتباهات هنگام کار با کمپکتور را به صورت کامل بدانید تا دچار مشکل نشوید. در ادامه نکات انتخاب کمپکتور و راهنمای خرید کمپکتور را مورد بررسی قرار می دهیم. معیارهای انتخاب ماشین کمپکتور به شرح زیر است:

1. نوع خاک

ویژگی‌های جنس خاک و تفکیک دانه‌بندی آن، مسئله مهمی در انتخاب کمپکتور محسوب می‌شود. این به دلیل این است که فرآیند فشرده‌سازی خاک در زمین‌های رسی با خاک‌های شنی، سنگلاخی و سایر انواع خاک به شدت متفاوت است و نیاز به یک دستگاه با توان و قدرت مناسب برای انجام این کارها دارد.

2. میزان سرعت انجام کار

همه این دستگاه ها به دلیل ابعاد و اندازه، در انجام کارها سرعت یکسانی ندارند. به عنوان مثال، دستگاه‌های کوچک دارای سرعت بالاتری در اجرای وظایف هستند، اما در عوض، مقدار لرزش آن ها کمتر از اجرای کار با دستگاه بزرگتر است. با این حال، دستگاه بزرگتر مناسب حمل و نقل و انجام کار در فضاهای کوچک نیست.

خرید کمپکتور از فروشگاه بتن ویبره

3. آب و هوا

شرایط آب و هوای منطقه‌ای که نیاز است این دستگاه در آن مورد استفاده قرار گیرد، نقش حیاتی در انتخاب کمپکتور و اجرای کار با بهترین شکل ایفا می‌کند. این به دلیل این است که حضور باران و مرطوب شدن سطح خاک ممکن است به اختلال در اجرای کار منجر شود. توصیه ما به شما این است که در هنگام انتخاب کمپکتور، به شرایط اقلیمی و آب و هوایی اهمیت دهید و میزان رطوبت خاک را در نظر بگیرید. با آگاهی از نوع کاربری‌های مختلف، می‌توانید دستگاهی که با اقلیم منطقه خود سازگار است را انتخاب کنید.

4. توانایی جذب ارتعاش کمپکتور

این وسیله در واقع توسط اپراتور با فشردن دو دستگیره هدایت می‌شود. با توجه به اینکه ضربات متوالی به سطح زمین ارتعاشات زیادی ایجاد می‌کنند، وسیله با نوسان بالا به لرزش مبتلا خواهد شد و اپراتور ممکن است مشکل در کنترل دستگاه را تجربه کند. یک وسیله مناسب، توانایی جذب ارتعاش با قدرت بالا را از نظر عملکرد اجرا می‌کند.

5. میزان قدرت ضربه

یکی از عوامل اساسی در انتخاب کمپکتور، قدرت و توانایی آن در وارد آوردن ضربه به سطح خاک است تا بتواند به‌طور استاندارد و اثربخشی مطلوب، فشرده‌سازی مورد نیاز را انجام دهد. برای بهترین نتیجه، توصیه می‌شود محاسبات مهندسی را بر اساس قابلیت و عملکرد دستگاه مورد نظر انجام داده و در انتها، از دستگاه به بهترین شکل ممکن برای کاهش حرکت خاک استفاده کرد.

6. اندازه صفحه

اندازه‌ی صفحه‌ی بیشتر کمپکتورهای معمولی در حدود 65 تا 35 سانتی متر است و مقدار تناژ آنها، بین 1.5 تا 2.5 تن، قرار داد. علاوه بر این موارد، خوب است بدانید که وزن خود کمپکتور هم تاثیر زیادی در تناژ دستگاه و ابعاد صفحه دارد. علاوه بر این موارد، جنس صفحه‌ی کمپکتور نیز با توجه به ماده‌ای که می‌خواهیم بکوبیم، مهم است. برای مثال، برای کوبیدن انواع آسفالت و اسفالت داغ، از کمپکتورهای با صفحه فولادی استفاده می‌شود.

7. نوع موتور

توجه به نوع موتور یکی از مهمترین عوامل دخیل در انتخاب کمپکتور می‌باشد. موتورهای هوندا و روبین معمولا در کمپکتورها استفاده می‌شوند و میزان ارتعاشات این موتورها، فاکتور اصلی در هنگام خرید است. بدین صورت که کمپکتورهای با میزان ارتعاشات پایین‌تر، برای خاک‌های بهم چسبیده و کمپکتورهای با ارتعاشات بالاتر، برای موادی مانند آسفالت استفاده می‌شوند.

همچنین می‌توانید در این صفحه، موارد مهم در هنگام خرید کمپکتور قورباغه ای را مطالعه کنید.

 

نکات مهم در نگهداری کمپکتور

همانطور که در این مقاله اشاره شد، علاوه بر نکات راهنمای خرید کمپکتور، نگهداری کمپکتور نیز مسئله‌ی بسیار پر اهمیتی است که با جدی گرفتن آن، می‌توانید بر طول عمر دستگاه خود و عملکرد آن بیافزایید. برخی از مهم‌ترین نکات نگهداری دستگاه کمپکتور به شرح زیر می‌باشد:

 • روانکاری دائمی دستگاه کمپکتور: رعایت روانکاری کمپکتور یکی از اصولی ترین نکات، جهت نگهداری این دستگاه است. عدم روانکاری مناسب، می‌تواند در عملکرد کمپکتورها اخلال ایجاد کند و در برخی موارد نیز سبب شکستگی قطعات آن شود.
 • سالم بودن ضربه گیرها: در صورتی که ضربه‌های دستگاه کمپکتور، پس از ضربه به زمین به خود دستگاه بازگردد، سبب آسیب زیاد به دستگاه می‌شود. به همین علت وجود ضربه گیر مناسب و سالم بودن آن بسیار مهم است و می‌تواند از بروز مشکلات در این دستگاه جلوگیری کند.
 • اتصال صحیح لنگ دستگاه کمپکتور: قسمت لنگ این دستگاه، وظیفه تبدیل نیروها را بر عهده دارد و از آنجایی که این لنگ‌ها به شاسی دستگاه متصل هستند، نگهداری و چک کردن آنها بسیار مهم است.
 • سوخت مرغوب: بدیهی است که وجود هرگونه ناخالصی و مواد مخرب در بنزین دستگاه کمپکتور، سبب آسیب به آن و اخلال در عملکرد دستگاه می‌شود.
 • مخزن روغن: این نوع موتورهای بنزینی، معمولا با حجم مشخصی از روغن کار می‌کنند. این روغن در واقع برای روانکاری قطعات دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین علت وجود روغن و چک کردن آن بسیار مهم و ضروری است.
 • سلامت تسمه‌ها: در تمامی موتورهای بنزنیی، وجود تسمه ضروری و این تسمه‌ها قطعات مختلف موتور را بهم اتصال داده و به همین علت نیاز است که همواره سالم باشد. چرا که در صورت خرابی تسمه‌ها، در عملکرد موتور اخلال ایجاد می‌شود.

چرا نگه داری کمپکتورها را جدی می ‌گیریم؟

هر دستگاهی برای عملکرد در شرایط خاصی طراحی و تولید می‌شود. اما بسته به نوع کار و شرایط، ممکن است در تماس با انواع مواد، شرایط آب‌وهوایی، محیط‌های کاری و… قرار گیرد. در این میان، هرچقدر شرایط کاری تجهیز سخت تر باشد، طبیعتا احتمال خرابی بیشتر خواهد بود. کار با انواع این ابزار از اول تا آخر، با محیط‌های مملو از گرد و خاک، شرایط متنوع آب‌ و هوایی و زمین‌های سخت رو به رو است. به ویژه زمانی که ضربات متوالی این دستگاه سنگین به طور طبیعی باعث فرسایش سریع تمام قطعات در آن می‌شود.

بنابراین، هنگام کار با انواع آن، این ابزار با انواع خطرات و فشارهای جانبی رو به رو می‌شود. نگه داری کمپکتور برای انواع مختلف آن راه های متفاوتی دارد. به طور کلی، نمی‌توان شرایط نگه داری کمپکتور صفحه‌ای را با شرایط تعمیر و نگه داری کمپکتور قوباغه‌ای یکسان دانست. اگر قصد خرید کمپکتور صفحه ای را دارید، حتما قبل خرید اطلاعاتی راجع به چگونگی کارکرد و راهنمای خرید کمپکتور کسب کنید. انتخاب مارک معتبر برای کمپکتور را نیز در نظر بگیرید. فروشگاه بتن ویبره بهترین مدل ها و مارک ها را به فروش می رساند.

تعمیر و نگه دای دستگاه کمپکتور

کلام آخر

در ختم این مقاله، نکات اساسی در زمینه نگه داری کمپکتورها به عنوان ابزار حیاتی در صنعت ساخت و ساز بیان گردید. تاکید بر اهمیت تعمیرات دوره‌ای، تعویض منظم روغن و بررسی دقیق فیلتر هوا جهت حفظ عملکرد بهینه این دستگاه‌ها صورت گرفت. همچنین، نکاتی برای انتخاب کمپکتور بر اساس نوع خاک و نیازهای پروژه مورد بررسی قرار گرفت. با اطلاعات به‌دست‌آمده، متخصصان می‌توانند دستگاه مناسبی را انتخاب کرده و با اجرای تعمیرات به موقع، عمر مفید و کارایی این ابزارها را به حداکثر برسانند. این اقدامات به بهبود عملکرد پروژه‌های عمرانی، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های ناشی از خرابی و اتلاف وقت کمک خواهد کرد.

 

سوالات متداول

1. چگونه می‌توان موتور کمپکتور را به صورت صحیح روشن کرد؟

تنظیم کلید روشن/خاموش در حالت روشن، کشیدن اهرم گاز به سمت راست و چرخاندن اهرم ساسات به سمت چپ تا بسته شود. سپس، هندل را به سمت جلو بکشید تا با فولی درگیر شود و با قدرت بیشتر، هندل را بکشید تا دستگاه روشن گردد.

2. چرا انتخاب صحیح کمپکتور بسیار اهمیت دارد؟

انتخاب کمپکتور مناسب بر اساس نوع خاک و نیازهای پروژه، به بهینه‌ترین اجرای فشرده‌سازی و افزایش عملکرد کمک می‌کند. نادرستی در انتخاب کمپکتور ممکن است به کاهش کارایی و افت عمر دستگاه منجر شود.

3. چگونه می‌توان در صورت وقوع مشکلات، موتور کمپکتور را به درستی خاموش کرد؟

با کاهش گاز موتور، تنظیم کلید روشن/خاموش به حالت خاموش و برای موتورهای بدون کلید، از سیم اتصال دهنده به سمت بدنه برای خاموش کردن موتور استفاده کنید.

4. چرا نگه داری کمپکتورها امری حیاتی محسوب می‌شود؟

نگه داری کمپکتور به صورت صحیح به کاهش خطرات مرتبط با خرابی، افزایش عمر مفید دستگاه و بهبود عملکرد پروژه‌ها کمک می‌کند. این اقدامات نه تنها هزینه‌های تعمیرات را کاهش می‌دهند بلکه به بهره‌وری و کارایی بیشتر کمک می‌کنند.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز : 4 / 5. تعداد رأی: 5

اولین کسی باشید امتیاز میده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من