مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

طرز کار ماله پروانه ای به صورت صحیح و اصولی

طرز کار ماله پروانه ای به صورت صحیح
3.6
(5)

اگر شما به تولید بتن یا در محیط‌های ساخت و ساز فعالیت دارید، احتمالا با ماشین‌های ماله پروانه ای آشنا هستید. این ماشین‌ها مشابه فن‌های وارونه هستند که روی سطح بتن قرار می‌گیرند و برای ماله کشی و تکمیل یک دال بتنی به کار می‌روند. بیشتر مواقع، ماشین‌های ماله پروانه ای در پروژه‌های با اندازه متوسط تا بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند به صورت پیاده رو یا سواری طراحی شده باشند. طرز کار ماله پروانه ای از دیدگاه افراد مبتدی چندان پیچیده نیست، اما برای مسلط شدن به آن و به کار گیری مانند یک صنعتگر، تجربه کافی لازم است؛ به عبارت دیگر، بسیاری از اپراتورهای ماهر از این ماشین‌ها بهره می‌برند. به عنوان یک راهنمای مقدماتی برای کسانی که با این ماشین‌ها آشنایی چندانی ندارند، این مقاله اصول اساسی طرز کار ماله پروانه ای را به شما ارائه می‌دهد.

اجزاء تشکیل دهنده ماله‌های پروانه ای

بیایید از ابتدا شروع کنیم. ماله‌های پروانه ای از نظر طراحی و عملکرد به طور نسبتا ساده هستند، اما به عنوان اپراتور هر نوع تجهیزات، دانستن اجزای کلیدی، طرز کار ماله پروانه ای مهم است. شش جزء اصلی وجود دارد که یک پیاده‌رو معمولی پشت ماله را تشکیل می‌دهد: دسته، موتور، گیربکس، مجموعه عنکبوت، تیغه‌های ماله و در نهایت حلقه ایمنی.

دسته، نحوه هدایت اپراتور دستگاه و عملکرد کنترل‌های نصب شده روی دسته است. موتور، نیروی محرکه اصلی در پشت ماشین است که محوری که وارد جعبه دنده می‌شود را به حرکت در می‌آورد. گیربکس، “قلب” واحدی است که آن را برای عملکرد حیاتی می‌کند. گیربکس به مجموعه عنکبوتی متصل می‌شود و نیرو می‌دهد. به همین دلیل است که داشتن یک گیربکس قابل اعتماد و مهندسی شده برای هر ماله برقی بتن ای حیاتی است. گیربکس مجموعه عنکبوت را به حرکت در می‌آورد. تیغه‌های ماله‌ای که به مجموعه عنکبوت متصل شده‌اند، هنگام حرکت توسط موتور تک سیلندر، به صورت یک فن می‌چرخند. در نهایت حلقه ایمنی وجود دارد که مجموعه عنکبوت را در بر می‌گیرد و از تیغه‌های چرخان محافظت می‌کند.

اجزاء کلیدی ماله پروانه ای

اتصالات ماله پروانه ای

هنگامی که آماده شروع هستید و طرز کار ماله پروانه ای را دانسته اید، مهم است که تیغه‌های مناسب را انتخاب کنید. ماله‌های پروانه ای از تیغه‌ها و سایر اتصالات صفحه‌مانندی استفاده می‌کنند که بر روی بازوهای مونتاژ عنکبوت نصب شده اند تا نتیجه مطلوب را در این فرآیند به دست آورند. تابه‌های شناور، دیسک‌های فلزی بزرگ هستند که با بستن به تیغه‌های ماله، به پایین دستگاه متصل می‌شوند. این تابه‌ها به طور عمده در مراحل ابتدایی ماله‌کشی استفاده می‌شوند و اغلب در زمانی که پیمانکار نیاز دارد به سرعت بر روی دال قرار گیرد تا فرآیند ماله‌کشی را آغاز کند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل آنکه تابه‌های شناور اساسا دیسک‌های بزرگی هستند که به تیغه‌های ماله متصل می‌شوند، سطح صاف بزرگ آن ها به توزیع یکنواخت وزن دستگاه در یک منطقه بزرگتر کمک می‌کند و به آن امکان می‌دهد به جای فرورفتن یا حفاری در بالای بتن، شناور شود.

خرید ماله پروانه ای از فروشگاه بتن ویبره

تیغه‌های شناور، تیغه‌های انعطاف‌پذیر پهنی هستند که معمولا روی تیغه‌های تکمیلی متصل می‌شوند و نتایجی مشابه تابه‌های شناور ارائه می‌دهند. تیغه‌های شناور همچنین به توزیع وزن دستگاه در سطح بزرگتری کمک می‌کند و به اپراتور اجازه می‌دهد تا پس از اطلاع از طرز کار ماله برقی بتن ای، فرآیند ماله‌کشی را زودتر شروع کند. این تیغه‌ها در هنگام شیب دار انعطاف‌پذیری ایجاد می‌کنند و گل و لای و ریزش بتن را در مراحل اولیه به حداقل می‌رسانند. تیغه‌های ترکیبی از نوع هیبریدی و تیغه‌هایی پهن‌تر و انعطاف‌پذیرتر از تیغه‌های تکمیلی هستند و همچنین برای اینکه پیمانکار بتواند سریع تر روی بتن قرار گیرد و فرآیند ماله‌کشی را زودتر شروع کند، استفاده می‌شوند.

تیغه‌ها از یک فلز انعطاف‌پذیر گسترده‌تر ساخته شده‌اند که وزن دستگاه را توزیع می‌کند و به ماشین اجازه می‌دهد تا وزن خود را به طور یکنواخت روی سطح بتن هنگام ماله‌زدن اپراتور توزیع کند. کمی “انعطاف” در تیغه وجود دارد که امکان تماس تدریجی‌تر بین سطح تیغه و بتن در هنگام شیب دار را فراهم می‌کند. مشابه تیغه‌های شناور، این کار از لبه‌های تهاجمی که معمولا از تیغه‌های تکمیلی هنگام قرار گرفتن در درجه بالاتر به دست می‌آید، جلوگیری می‌کند. تیغه‌های پایانی باریک‌تر از تیغه‌های ترکیبی هستند و معمولا برجستگی بیشتری دارند. تیغه‌های سخت‌تر به اپراتور اجازه می‌دهد تا هنگام قرار گرفتن تیغه‌ها، لبه تهاجمی‌تری روی تیغه‌ها قرار دهد. پس طرز کار ماله برقی بسیار حائز اهمیت است. این وسیله پرکاربرد را می توانید از فروشگاه بتن ویبره تهیه کنید و نسبت به خرید ماله پروانه ای اقدام کنید.

اتصالات ماله پروانه ای

پیچاندن تیغه‌های یک ماله پروانه ای

اپراتور ماله پروانه ای پس از یادگیری طرز کار ماله پروانه ای، از گام هایی برای کنترل میزان لبه تیغه ای که می‌خواهد با بتن در تماس باشد، استفاده می‌کند تا سه چیز را انجام دهد:

  1. ادامه فرآیند خروج آب از دال: این اقدام به حذف آب اضافی یا آبی که به طور غیرمستقیم در دال حبس شده است، کمک می‌کند.
  2. انتقال کرم سیمان به سطح: ماله کشی به توزیع یکنواخت کرم سیمان به سطح دال کمک می‌کند که در فرآیند یکپارچه‌سازی بتن و بهبود فرآیند فشردن آب اضافی و شیراب نقش دارد.
  3. تکمیل به نرمی و سختی به درجه دلخواه: این اقدام به اپراتور این امکان را می‌دهد تا سطح دال را با توجه به نیازهای خاص پروژه، به نرمی یا سختی خاصی برساند.

تابه‌ها معمولا به ته تیغه‌ها وصل می‌شوند که تیغه‌ها در گام صفر قرار دارند. تیغه‌های شناور به تیغه‌های پایانی متصل می‌شوند و با گام صفر تا خفیف شروع می‌شوند. تیغه‌های ترکیبی معمولا با گام صفر یا بسیار کم شروع می‌شوند و سپس با سفت شدن دال، گام تیغه به تدریج افزایش می‌یابد. تیغه‌های تکمیل معمولا زمانی استفاده می‌شوند که بتن کمی سخت‌تر شود و گام را می‌توان با زاویه‌ای حادتر تنظیم کرد تا تیغه‌ها بسوزند و آب اضافی را از محل ریزش خارج کنند.

هدایت ماله پروانه ای

راه رفتن پشت ماله‌های پروانه ای یک روش بسیار ساده برای هدایت دستگاه دارد، مشابه بافر کف. با بالا کشیدن دستگیره، دستگاه به سمت چپ حرکت می‌کند و با فشار دادن به پایین دسته، دستگاه را به سمت راست حرکت می‌دهد. یک روش دیگر فرمان برای پیاده‌روی پشت ماله این است که با کف دست به سمت پایین دسته سمت راست و کف دست به سمت بالا روی دسته چپ با فشار کم روی دسته سمت راست دستگاه را به سمت راست حرکت دهید. با کف دست به سمت پایین دسته سمت چپ و کف دست به سمت بالا در دسته سمت راست، با فشار کم روی دسته چپ، دستگاه به سمت چپ حرکت می‌کند. این دو روش ساده به اپراتور کنترل کامل و سهولت فرمان را هنگام کار با دستگاه می‌دهد. قبل از استفاده، حتما طرز کار ماله پروانه ای را به خوبی یاد بگیرید. از دیگر مقالات ما که می توانید بررسی کنید، طرزکار کمپکتور بنزینی است.

هدایت ماله پروانه ای

هدایت ماله سواری (سرنشین دار)

هنگام استفاده از ماله سواری که با نام دیگر ماله سرنشین دار هم شناخته می شود، فرمان نیز فرآیند ساده‌ای دارد، اما یادگیری حرکات و رفتارهای ظریف دستگاه کمی زمان می‌برد. روی یک ماله سواری، اپراتور روی یک صندلی می‌نشیند که بین دو مجموعه عنکبوت مجهز به تیغه‌های ماله قرار دارد. اپراتور دارای دو اهرم کنترل فرمان برای حرکت دستگاه است. یکی در سمت راست صندلی او و دیگری در سمت چپ آن ها. اهرم چپ در یک حرکت رو به جلو و عقب حرکت می‌کند که به اپراتور اجازه می‌دهد دستگاه را در سمت چپ به جلو و عقب حرکت دهد. دسته سمت راست در یک حرکت متقاطع (به جلو، عقب، چپ و راست) حرکت می‌کند و به اپراتور اجازه می‌دهد تا دستگاه را به جلو و عقب یا چپ و راست حرکت دهد. در این مقاله سعی شد طرز کار ماله پروانه ای به صورت اصولی بیان شود تا مفیدترین استفاده را از این دستگاه داشته باشید.

نکات ایمنی برای استفاده از ماله برقی

ایمنی در کار، اولویت شماره یک همه است، از مبتدی تا حرفه ای. قبل از استفاده از ماله برقی برای اولین بار، بهتر است که راهنمای و دستورالعمل آن را مطالعه کنید. از آنجایی که همه ماشین‌ها یکسان نیستند، این کار باعث می‌شود که شما با خیال راحت از دستگاه استفاده کنید و همچنین نتایج بهتری به شما می‌دهد. اگر تا به حال از این نوع ماشین استفاده نکرده اید، قبل از اینکه خودتان آن را امتحان کنید، با فردی که تجربه کار با ماله برقی را دارد، مشورت کنید.

و البته، مطمئن شوید که هنگام استفاده از ماله برقی، کفش، لباس و تجهیزات محافظ شخصی مناسب بپوشید. چکمه های ساختمانی، کلاه ایمنی، محافظ چشم و گوش باید همیشه استفاده شود و لباس ها نباید خیلی گشاد باشند. اگر هنگام خم کردن سر در ناحیه گردن یا پشت خود مشکل دارید و احساس درد می کنید، با پزشک مشورت کنید. همیشه قبل از هر بار استفاده، ماله برقی خود را از نظر سایش و قطعات آسیب دیده بررسی کنید.

کاربردهای ماله پروانه ای

همانطور که گفتیم دو نوع ماله پروانه ای وجود دارد، ماله های برقی سواری و ماله های برقی برای راه رفتن. ماله برقی سواری بطوریکه یک اپراتور روی صندلی نشسته و ماله پروانه ای را کنترل می کند استفاده می شود. اگرچه متفاوت عمل می کنند، اما هنوز هم هدف یکسانی دارند. با هر بار ریختن بتن، ماله کشی باید صورت بگیرد، زیرا اجازه می دهد تا فرآیند تکمیل بتن و فشردن آب باقیمانده اتفاق بیوفتد. حذف آب اضافی از بتن، احتمال ترک خوردن بتن را کاهش می دهد.

فراتر از کاری که یک ماله پروانه ای انجام می دهد، هر برندی شباهت ها و تفاوت هایی دارد که از تیغه ها شروع می شود. در برخی چهار تیغه ترکیبی وجود دارد. تیغه های ترکیبی را می توان هم برای عملیات شناور و هم برای عملیات تکمیلی استفاده کرد. تیغه ترکیبی دارای سه لبه است که در حالت شناور بتن را صاف و آماده کاشی کاری می کند. ماله های برقی گاهی اوقات با تابه ای عرضه می شوند که زیر تیغه ها قرار می گیرد. یک دیسک فلزی بزرگ که به پایین دستگاه متصل می شود و در مراحل اولیه ماله کشی استفاده می شوند.

نکات انتخاب ماله پروانه ای

اکنون که اجزای اصلی یک ماله پروانه ای را می‌دانید، اجازه دهید برخی از ویژگی‌های کلیدی را که باید در خرید ماله پروانه ای جستجو کنید، مورد بحث قرار دهیم. هنگام استفاده از ماله پروانه ای مطمئن شوید که موتور خوبی دارد. سرمایه گذاری روی یک ماله پروانه ای که دارای موتور قابل و دارای ضمانت باشد به شما کمک می کند تا بهترین نتیجه را داشته باشید.

علاوه بر این، از یک ماله پروانه ای استفاده کنید که دارای ویژگی های ایمنی است. اطمینان حاصل کنید که ماله پروانه ای شما دارای یک سوئیچ قطع یا سوئیچ مرده باشد تا اگر کنترل خود را از دست دادید، ماله پروانه ای به شما برخورد نکند یا در حال چرخش از دستتان در نرود. در نهایت، به دنبال یک دستگیره باشید. هنگامی که می خواهید ماله را از ماشین خود به روی دال بتنی بیاورید، ممکن است سنگین باشد که دستگیره تعبیه شده در آن، اینکار را آسان می­کند.

bartellglobal.com

simasa.co.uk

tomahawk-power.com

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز : 3.6 / 5. تعداد رأی: 5

اولین کسی باشید امتیاز میده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من