مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

چگونه از دستگاه کرگیری بتن استفاده کنیم؟

H1
0
(0)

عملیات ساخت بتن در استحکام سازه نقش موثری دارد. به همین منظور دستگاه‌ها و روش‌های متعدد بسیاری در این زمینه به چشم می‌خورند که سرعت ساخت سازه را بالا می‌برند. کرگیر بتن یکی از این دستگاه‌ها می‌باشد که اهمیت بسیاری در برخی از پروژه‌های تجاری و مسکونی دارد. دستگاه کرگیری بتن یکی از این دستگاه‌ها است که به حفاری بتن و سازه کمک می‌کند. به دلیل کاربرد بسیار این دستگاه در حوزه بتن ریزی انواع مختلفی از آن در بازار به چشم می‌خورد. برای آگاهی از عملکرد دستگاه های کرگیری بتن و دیگر اطلاعات مربوطه تا انتهای این مقاله در بتن ویبره با ما همراه باشید.

کرگیری چیست؟

برای ایجاد سازه مقاوم به دستگاه‌های متعددی همچون ویبراتور دریلی و از این قبیل نیاز است. از دیگر عملیات‌های مهم در بتن مغزه‌گیری آن می‌باشد. به این ترتیب اگر نیاز به خارج کردن قسمتی از بتن به صورت استوانه باشد، از کرگیری بتن استفاده می‌شود. این کار به عبور لوله و سیم‌ها از بتن کمک می‌کند. از طرفی مغزه‌گیری بتن به این صورت جهت انجام آزمایش‌هایی نظیر سنجش میزان مقاومت کششی، تنشی و فشاری است. برای انجام این کار نیاز به دستگاه کرگیری بتن می‌باشد که این دستگاه قابلیت نصب در محل مورد نظر را دارد تا عملیات مورد نظر را انجام دهد.

نحوه کار با دستگاه کرگیری بتن

بعد از آشنایی با هر دستگاهی همچون ویبراتور کانورتوری و کرگیری بتن، قدم بعدی دانستن نحوه کار با این نوع از دستگاه‌ها می‌باشد. اجزای اصلی این دستگاه کرگیری بتن مته‌هایی از جنس الماس است که آگاهی از روند کارکرد آن بسیار ضروری می‌باشد چرا که باقی المان‌های دستگاه به این قطعه وابسته است. به همین طریق نحوه کار با دستگاه کرگیری بتن از نکاتی است که هر فرد متخصص در این حوزه باید به آن تسلط کافی داشته‌باشد. روش کار با کرگیری بتن عبارتند از:

  1. قبل از شروع کار با دستگاه دفترچه آن را به طور دقیق مطالعه کنید.
  2. ابتدا اپراتور از یک قطعه رزوه شده کوچک برای نصب پایه دستگاه روی دیوار استفاده می‌کند که به عنوان نگهدارنده دستگاه وارد عمل می‌شود.
  3. عملیات کرگیری توسط مته‌های دوار توخالی صورت می‌گیرد، بعد از محکم کردن دستگاه در محل مورد نظر و زاویه دلخواه، مته توسط دستگاه شروع به چرخش می‌کند.
  4. بعد از سوار شدن مته، دستگاه روشن شده و همزمان با اعمال فشار بر دستگیره، آب نیز به عنوان خنک کننده استفاده می‌شود و مته بتن را سوراخ می‌کند.

using

مزایای دستگاه کرگیر بتن

از ابزارهای بسیاری برای تخریب بتن استفاده می‌شوند که سرعت بالایی نیز در کار خود دارند و در بسیاری از پروژه‌های ساخت و سازی به آن‌ها احتیاج می‌باشد. یکی از این ابزارها، چکش تخریب نام دارد ولی برای عملیات‌های تخریب‌های جزئی نمی‌توان از این دستگاه استفاده کرد و بکارگیری دستگاه کرگیری بتن مطرح می‌شود. مزایای دستگاه کرگیر بتن بر هیچ فرد متخصصی در این حوزه پوشیده نیست. این مزایا نظیر وزن کم، سرعت اجرا بالا، حمل آسان، امکان ایجاد هر زاویه و موتور همه جانبه می‌باشد. در نتیجه با وجود این نکات مثبت میزان اهمیت دستگاه کرگیری بتن بیشتر نمود پیدا می‌کند و استفاده از آن در بسیاری از پروژه‌ها جزو الزامات است.

دستگاه کرگیری بتن از چه اجزایی تشکیل شده است؟

کرگیری بتن همانند ویبراتور دیزلی از اجزاء گوناگونی ساخته شده که هر کدام در عملکرد مفید این دستگاه تاثیر مستقیمی دارد. مهم‌ترین قطعه، موتور هر دستگاهی است به عبارتی موتور به قلب تپنده معروف می‌باشد. در نتیجه این قسمت از دستگاه باید کیفیت مطلوبی داشته باشد. موتور این دستگاه معمولا در نوع بنزینی، الکتریکی و هیدرولیکی در بازار به چشم می‌خورد. ساختار این گیربکس برای افراد مبتدی و حرفه‌ای تدارک دیده شده؛ به این صورت که نوع تک دور مناسب افراد مبتدی و نوع چند دور برای افراد حرفه‌ای مناسب است. برای عملکرد راحت کرگیری از قطعات دیگری همچون نگهدارنده، پیچ مخصوص و مته نیز در آن استفاده می‌شود.

نکات مراقبتی از کرگیری بتن

نگهداری و مراقبت درست از هر دستگاهی در طول عمر و عملکرد آن تاثیرگذار است. کرگیری بتن نیز از این قاعده به دور نمی‌باشد. همانطور که تیغه قیچی میلگردبر برای این دستگاه ضروری است، حضور مته‌ها نیز در کرگیر بتن حائز اهمیت می‌باشد. به همین دلیل تمیز کردن منظم مته‌ها اولین قدم برای حفظ سلامت این دستگاه است. بعد از تمیزکاری مته‌ها، علت ساییدگی آن‌ها نیز بسیار ضروری می‌باشد. پس از هر بار مصرف مته را به درستی خارج کرده و قسمت بیرونی را با یک پارچه تمیز و خشک پاک کنید. به طور معمول از کمپرسور هوا برای خارج کردن گرد و غبار استفاده می‌شود. اجزای دستگاه را به طور مرتب روغن کاری کنید زیرا این عمل برای عملکرد روان دریل و مته بسیار ضروری است.

nokat

کرگیری به صورت سقفی چگونه عمل می‌کند؟

یکی از مواردی که کرگیر انجام می‌دهد، کرگیری از سقف است. کرگیری سقف به این صورت می‌باشد که حفره‌های صیقلی شده بر روی سقف ایجاد می‌کند. از این حفره‌ها در جهت کارهایی همچون لوله کشی، اجرای سیستم اطفای حریق، عبور سیم تلفن و دیگر اقلام مربوطه استفاده می‌شود. همچنین برای ساختمان‌هایی که تعداد طبقه‌های بالایی دارند، آگاهی از مقاومت سقف‌ها بسیار حائز اهمیت است. از این بتن‌هایی که در هنگام حفره کنی به دست آمده جهت آزمایش‌های مقاومتی استفاده می‌شود.

انواع دستگاه کرگیری بتن

حال که با نحوه اجرای کرگیری بتن آشنا شده‌اید، بسیاری از خریداران این سوال برایشان به وجود می‌آید که آیا دستگاه کرگیری بتن انواع مختلفی دارد؟ به دلیل کاربرد گسترده این دستگاه در بسیاری از پروژه‌های ساخت و ساز، یک نوع از کرگیر بتن نمی‌تواند نیاز افراد را در زمینه‌های مختلف برطرف سازد. از همین رو انواع متفاوتی از آن ساخته و روانه بازار شده‌است. در نتیجه انواع کرگیری را می‌توان با توجه به مواردی همچون متریال، نوع سوراخکاری و ساختار به دسته‌های مختلف تقسیم بندی کرد. به طور معمول انواع دستگاه کرگیری بتن به شرح زیر است:

  • دستگاه کرگیر پایه دار

دستگاه کرگیر پایه دار در توان‌های خروجی مختلفی در بازار وجود دارد. این دستگاه جهت برداشت مغزی بتن و محلی برای عبور لوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از نکات مثبت این نوع کرگیر که افراد زیادی ترغیب به استفاده از آن می‌شوند، عبور دادن انواع سایز مته در آن است.

  • دستگاه کرگیر دستی

نوع دیگر دستگاه کرگیر، دستگاه کرگیر دستی می‌باشد. این نوع از کرگیر زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فرد کارهای سبکی همچون بتن غیر مسلح داشته باشد. طرز کار آن نیز به این طریق است که دستگاه توسط اپراتور در محل مغزه‌گیری نگهداری می‌شود.

تفاوت کرگیری بر روی بتن مسلح و غیر مسلح در چیست؟

قبل از آشنایی با نحوه کرگیری روی بتن مسلح و غیر مسلح به توضیحی از تفاوت عمل حفره کنی در بتن مسلح و غیر مسلح می‌پردازیم. اجزای اصلی بتن غیر مسلح سیمان، سنگدانه و آب است و بیشتر برای ساخت پیاده روها استفاده می‌شود. بتن مسلح ترکیبی از بتن ساده و المان‌هایی جهت تحمل تنش‌های کششی می‌باشد. کرگیری در بتن‌های مسلح و غیر مسلح انجام می‌گیرد اما به دلیل ماهیت متمایز آن‌ها، با یکدیگر متفاوت می‌باشد. کرگیری بر روی بتن مسلح به مراتب سخت‌تر است و انجام عملیات حفره کنی در این نوع بتن نیاز به زمان بیشتری دارد. از طرفی به دلیل مسلح بودن این نوع بتن روش حفره کنی برای آن دارای محدودیت‌هایی می‌باشد. در بتن‌های غیر مسلح روش بتن ریزی راحت‌تری به چشم می‌خورد و به دلیل ساختاری که قاعده خاصی در آن وجود ندارد، بیشتر عملیات‌های کرگیری بر روی آن قابل انجام است.

tafavot

قیمت کرگیری بتن به چه عواملی بستگی دارد؟

موردی که بسیاری از پیمانکاران به آن توجه می‌کنند، قیمت کرگیر بتن می‌باشد. به طور کلی قیمت این دستگاه‌ها بر حسب مشخصات فنی دستگاه کرگیر بتن از یکدیگر متمایز می‌شوند. به طور مثال موتور این دستگاه به سه نوع بنزینی، برقی و هیدرولیکی تقسیم بندی می‌شوند که هر یک دارای قیمت جداگانه می‌باشند. به این صورت که دستگاه از نوع برقی به دلیل کاربرد بالا، بسیار قیمت بالاتری نیز دارد. موتورهای بنزینی نیز به دلیل قدیمی بودن و وجود مشکلات متعدد کم‌تر مورد استقبال قرار می‌گیرند و به مراتب قیمت‌ کم‌تری نیز دارند. عوامل دیگری که در قیمت کرگیری بتن تاثیر دارند مواردی همچون قطر کرگیری، تعداد سوراخ، تراکم سوراخکاری و ضخامت بتن می‌باشد.

کلام آخر

در این مقاله در سایت بتن ویبره به بررسی کرگیری بتن پرداخته‌شد. این دستگاه با کمک موتور همه جانبه که از طریق برق و بنزین کار می‌کند، آماده خدمت رسانی به شما در همه‌ نوع پروژه می‌باشد. برای خرید و آگاهی از قیمت و کاربرد دستگاه کرگیر بتن سایت بتن ویبره را از دست ندهید. این مجموعه علاوه بر خرید آنلاین برای مشتریان عزیزی که قصد خرید انواع کرگیر به صورت حضوری دارند، امکان خرید حضوری و تست کامل دستگاه را قرار داده‌است. بتن ویبره حضور چندین ساله خود در بخش‌های مختلف صنعت از جمله تولید و واردات انواع کرگیری بتن را داشته و تجربه حاصل از آن را به وسیله محصولات استاندارد و باکیفیت تقدیم شما می‌کند.

سوالات متداول

1. کرگیری بتن چیست؟

این دستگاه به طور معمول جهت برداشت نمونه‌هایی از بتن و مغزه برداری از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه مزایای بسیاری دارد که سبب ساخت انواع گوناگونی از آن شده‌است.

2. چرا از کرگیری بتن استفاده می‌شود؟

مغزه گیری از بتن حفره‌های کاملا صاف و صیقل خورده در زمین، سقف و دیوار می‌باشد و این حفره‌ها زمانی در سازه ایجاد می‌شود که نیازمند لوله کشی، سیم کشی و دیگر عملیات‌های مربوطه باشد.

3. چند نوع دستگاه کرگیر در بازار وجود دارد؟

به دلیل کاربرد بسیار زیاد دستگاه کرگیر در انواع سازه‌های بتنی انواع متفاوتی از آن در بازار به چشم می‌خورد. در این بین دستگاه کرگیر پایه دار و دستی بیشترین کاربرد را در بین دیگر دستگاه‌ها دارد.

4. قیمت کرگیری به چه عواملی بستگی دارد؟

قطعات بسیاری در تشکیل یک دستگاه تاثیرگذار هستند. به همین علت هر کدام در قیمت نهایی محصول مورد نظر سهیم می‌باشند. از این جهت عوامل متعدد بسیاری همچون موتور، قطر کرگیر، تعداد سوراخ، تراکم سوراخکاری و ضخامت بتن در قیمت این دستگاه موثر است.

5. مزایای دستگاه کرگیر چیست؟

مزایایی که دستگاه کرگیر دارد باعث ضرورت هر چه بیشتر آن در پروژه‌های ساخت و ساز می‌باشد. این مزایا همچون وزن کم، سرعت اجرا بالا، حمل آسان، امکان ایجاد هر زاویه و موتور همه جانبه می‌باشد.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز : 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من