مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

آشنایی با 2 مورد از مهم‌ترین اشتباهات هنگام کار با کمپکتور

اشتباهات هنگام کار با کمپکتور
4.7
(3)

هر فردی که در روند ساخت جاده دخالت دارد، می‌داند که این کار آسانی نبوده و چیزی نیست که برای تازه‌کاران باقی بماند. این نیاز به صبر، تجربه و مقدار زیادی دانش دارد. انجام درست کار در اولین بار بسیار مهم است و همه چیز با یکی از حیاتی ترین فرآیندها یعنی فشرده سازی شروع می شود. عملیات فشرده سازی معمولا با دستگاه کمپکتور انجام می‌شود. کار با کمپکتور نیاز به آموزش دارد و می‌بایست به صورت اصولی انجام شود زیرا بدون آموزش احتمال دارد اشتباهاتی صورت گیرد. در این مقاله اشتباهات هنگام کار با کمپکتور را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همراه ما باشید.

چرا فشرده سازی خاک؟

قبل از اینکه اشتباهات هنگام کار با کمپکتور را بدانید، بهتر است بدانید که اصلا چرا فشرده سازی خاک اهمیت دارد؟ فشرده سازی خاک فرآیندی است که باعث افزایش تراکم خاک می شود. قبل از اینکه آسفالت یا بتن ریزی کنیم، باید بدانیم که خاک لایه پایه است. فشردگی خاک باعث افزایش ظرفیت باربری و پایداری، جلوگیری از نشست خاک، آسیب سرمازدگی و کاهش نشت آب می شود. اگر در بزرگراه رانندگی کرده باشید، احتمالا متوجه کمانش یا برآمدگی شده اید. این عمدتاً به دلیل تهیه نادرست پایه و فشرده شدن ضعیف خاک است. بسیار مهم است که این اولین قدم را درست انجام دهید.

اهمیت خاک و رطوبت

مهم است که بدانید با چه نوع خاکی سروکار دارید؛ زیرا انواع مختلف خاک دارای حداکثر تراکم و سطوح رطوبت مختلف هستند. منسجم (رس)، دانه (شن) و ارگانیک (برای کاشت) سه گروه اصلی خاک هستند، اما تنها دو گروه از آن‌ها (منسجم و دانه‌ای) برای تراکم مناسب می‌باشند. خاک های منسجم دارای ذراتی هستند که به هم می چسبند، در حالی که خاک های دانه ای به راحتی خرد می شوند. هر نوع خاک دارای ویژگی های منحصر به فردی است؛ از قابلیت جذب تا سختی تراکم.

قبل از شروع کار تراکم باید میزان رطوبت موجود در خاک را نیز در نظر گرفت. البته رطوبت بیش از حد باعث تضعیف پایداری می شود و رطوبت بسیار کم باعث تراکم ضعیف می شود. یک تست سریع و ساده انجام دهید تا میزان رطوبت را بسنجید. یک مشت خاک بردارید و در دست خود فشار دهید، سپس دست خود را باز کنید و خاک را رها کنید. به این صورت می‌توان رطوبت را سنجید.

هنگامی که خاک را فشار می‌دهید، رطوبت ایده‌آل به قالب‌گیری خاک کمک می‌کند، اما اجازه می‌دهد وقتی آن را می‌اندازید به چند تکه تقسیم شود (البته تکه‌های زیادی نیست). خاک خشک به صورت پودری در می آید و پس از ریختن، تکه تکه می شود. از طرفی اگر خاک در دست شما رطوبت به جا بگذارد و کپک خاک در هنگام انداختن دست نخورده بماند، رطوبت زیادی دارد که متراکم نمی شود. مقدار مناسب رطوبت نه تنها برای فونداسیون مهم است، بلکه باعث کاهش میزان کار تراکم لازم برای دستیابی به بهترین نتیجه می شود. البته آشنایی با اشتباهات هنگام کار با کمپکتور از مهم‌ترین کارهاست که در ادامه به آن می‌پردازیم. در ضمن برای دانستن طرزکار کمپکتور میتوانید مقالات دیگر مارا دنبال کنید

تجهیزات مورد نیاز

تراکم ضعیف می تواند منجر به نشست خاک شود. این باعث ایجاد مشکلات نگهداری در آینده می شود یا در موارد شدید باعث خرابی کامل ساختاری مانند ترک خوردگی، کمانش یا برآمدگی می شود. انواع مختلفی از تجهیزات تراکم در دسترس هستند مانند چکش‌ها، صفحات رو به جلو/برگشت‌پذیر، غلتک‌های پیاده‌روی، غلتک‌های سواری و غلتک‌های ترانشه. چکش‌ها و غلتک‌های ترانشه در خاک‌های منسجم بهتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالی که صفحات رو به جلو/برگشت‌پذیر، غلتک‌های پیاده‌روی و غلتک‌های سواری برای خاک‌های دانه‌دار مناسب‌تر هستند.

در برخورد با تجهیزات فشرده سازی کوچک، کاربران باید بدانند که وزن آن در برخی موارد حدود یک پنجم نیروی تراکمی است که وارد می کند. به عنوان مثال، در یک منطقه 11 فوت در 11 فوت، یک رامر 185 پوندی نزدیک به 3000 پوند نیرو تولید می کند. با همه این موارد، یک برنامه تعمیر و نگهداری خوب برای نگه داشتن تجهیزات در حالت عملکرد عالی حیاتی است.

چه تجهیزات تراکم بخشی از ناوگان شما باشد چه آن را بر اساس نیاز اجاره کنید، مهم است که یک برنامه فواصل خدمات در محل داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که فروشگاه اجاره‌ای یک برنامه تعمیر و نگهداری منظم دارد یا اگر تجهیزات خریداری کرده‌اید، یک تکنسین قابل اعتماد، آموزش دیده و دارای مجوز حداقل سالیانه تجهیزات را سرویس می‌دهد. البته با اشتباهات هنگام کار با کمپکتور نیز آشنا شوید. تراکم اولین قدم برای ساخت جاده است، بنابراین آخرین چیزی که می خواهید کاهش زمان و بهره وری است زیرا تجهیزات در حال کارکردن هستند.

استفاده از دستگاه کمپکتور

مهم‌ترین اشتباهات هنگام کار با کمپکتور!

اشتباهات هنگام کار با کمپکتور حتی برای باتجربه ترین پیمانکاران راهسازی نیز رایج است. مهم است که در این مرحله وقت خود را صرف کنید و عجله نکنید، در غیر این صورت مشکل ایجاد می کند. در ادامه به 2 مورد از اشتباهات هنگام کار با کمپکتور می‌پردازیم.

خرید دستگاه کمپکتور در فروشگاه بتن ویبره

1. تراکم بیش از حد یا کمتر از حد

تراکم بیش از حد ممکن است اتفاق بیفتد اگر اپراتور پاس های زیادی را در یک جهت با دستگاه تراکم انجام دهد که می تواند تراکم خاک را کاهش دهد. کم تراکم زمانی حاصل می شود که اپراتور پاس های کافی را با متراکم انجام ندهد، بنابراین ذرات موجود در خاک خیلی نرم هستند و انسجام لازم برای ایجاد مقدار چگالی مناسب را به دست نمی آورند. پس این مورد می‌تواند یکی از مهم‌ترین اشتباهات هنگام کار با کمپکتور باشد.

2. استفاده مقدار مناسبی از خاک

هنگام پر کردن یک ترانشه، مهم است که مقدار مناسبی را قرار دهید و مقدار مناسبی از نیروی تراکم را به منطقه وارد کنید. زمانی که خاک فشرده می شود، ضربه کمتر حرکت می کند و انرژی بیشتری را به کمپکتور باز می گرداند و باعث می شود که از زمین بالاتر برود. بلند کردن نادرست، بالا بردن بیش از حد و عمق بیش از حد، باعث ایجاد یک لایه شلی می شود که منجر به تراکم کم می شود. پس دومین مورد از اشتباهات هنگام کار با کمپکتور، رعایت استفاده از خاک با مقدار مناسب است.

2 مورد از اشتباهات هنگام کار با کمپکتور

کلام آخر

مراحل و ملاحظات زیادی در کار تراکم وجود دارد. مهم‌ترین آن سرویس منظم تجهیزات است. محصولات متراکم سخت کار می کنند و با نیرویی بسیار بیشتر از وزن ساکن خود به زمین برخورد می کنند. خاک روشی نابخشودنی دارد و در حالی که تراکم می تواند یک فرآیند طولانی باشد، مهم است که برای انجام درست آن زمان بگذارید. عملیات فشرده سازی معمولا با دستگاه کمپکتور انجام می‌شود که بهتر است اشتباهات هنگام کار با کمپکتور را بدانید تا دچار خطا نشوید. ما در این مقاله سعی کردیم 2 مورد از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اشتباهات هنگام کار با کمپکتور را بیان کنیم تا بهترین استفاده را از این دستگاه داشته باشید. خرید کمپکتور و دانستن اشتباهات رایج حین کار با آن ، دو مورد مهم و مجزاست که هر کارفرما و اپراتوری باید احاطه کامل به آن داشته باشد.

منبع : constructionbusinessowner

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز : 4.7 / 5. تعداد رأی: 3

اولین کسی باشید امتیاز میده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من