مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

راهنما خرید ویبراتور بتن و نکاتی برای انتخاب مناسب

راهنما خرید ویبراتور بتن
4
(2)

ویبراتور بتن یک دستگاه اساسی در صنعت ساخت و ساز است که با لرزش‌های متفاوت، بتن را به یکنواختی و تراکم بیشتری می‌رساند. این دستگاه برای حذف حفره‌های هوایی، افزایش استحکام بتن، جلوگیری از تراکم ناهمگن و تشکیل ترک‌ها در ساختار بتنی به کار می‌رود. در این مقاله، به نکات اساسی راهنما خرید ویبراتور بتن، مزایا و معایب مرتبط با استفاده از این دستگاه و همچنین راهنمای نگهداری آن پرداخته خواهد شد. با توجه به تنوع محصولات در بازار، فرآیند خرید این وسیله برای پروژه‌های ساختمانی و عمرانی به یک چالش تبدیل شده است. در ادامه، مزایا و معایب استفاده از ویبره بتن به همراه راهکارهای نگهداری به منظور بهره‌وری و عمر طولانی‌تر این دستگاه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

انواع شیلنگ ویبراتور

قبل از بررسی نکات راهنمایی خرید ویبراتور بتن، بهتر است ابتدا با برخی پارامترها و اجزای مختلف آن آشنا شویم. با این آشنایی و در دست داشتن اطلاعات کافی، می‌توانیم بهترین خرید بتن را داشته باشیم. از آنجایی که مهمترین عضو ویبراتور بتن، شیلنگ آن است و این عضو، به طور مستقیم در عملکرد و نتیجه‌ی ویبره بتن تاصیر دارد، پس بسیار مهم است که با انواع آن و کارایی‌های مختلف آنها آشنا شویم. انواع شیلنگ ویبراتور بتن به شرح زیر می‌باشند:

 • شیلنگ ویبراتور بنزینی
 • شیلنگ ویبراتور برقی
 • شیلنگ ویبراتور بادی
 • شیلنگ ویبراتور دیزل

 

نکات و راهنما خرید ویبراتور بتن

در بازار امروز به دلیل وجود محصولات متنوع، خرید کردن به یک فرآیند پیچیده تبدیل شده است. ناگفته نماند، این پیچیدگی با بهره‌گیری از فناوری‌های به‌روز بیشتر شده و این فناوری‌ها باعث شده‌اند که اطلاعات درباره محصولات مختلف به راحتی در دسترس قرار گیرد.

همگی ما تجربه‌های ناخوشایند خریدهای ناموفق را داشته‌ایم که از محصولی که دریافت کرده‌ایم راضی نبوده‌ایم. این نارضایتی ممکن است به دلیل عواملی مانند بدقولی فروشنده در جهت ارائه خدمات پس از فروش، عدم تعهد به مسئولیت‌ها و حتی عدم اطمینان از کیفیت محصول ایجاد شود. این مسائل باعث افسوس و ناامیدی نسبت به زمان و پولی که صرف کرده‌ایم، می‌شود.

البته، افرادی هم هستند که این تجربه را به دلیل داشتن اطلاعات کافی پیش از خرید، به حداقل کاهش داده‌اند. اگر شما به دنبال خرید اقتصادی و کارآمد هستید و می خواهید دستگاه ویبره برای پروژه‌های ساختمانی و عمرانی خریداری کنید، توصیه می‌شود که پیش از خرید، این راهنما را با دقت مطالعه کنید تا از انتخاب ویبراتور مناسب بتن برخوردار شوید. موتور تک سیلندر در صنعت کشاورزی نیز دستگاهی پرکاربرد و بسیار محبوب است. در ادامه راهنما خرید ویبراتور بتن را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

خرید ویبراتون بتن از فروشگاه بتن ویبره

1. توان ویبره

قدرت دستگاه ویبراتو بتن، معمولا با واحد اسب بخار سنجیده می‌شود. این قدرت متغیر است و در محدوده 2 تا 7.5 اسب بخار قرار دارد. هرچه قدرت این وسیله بیشتر باشد، می‌تواند حجم بیشتری از بتن ریزی را پوشش دهد. علاوه بر این، قدرت بیشتر می‌تواند برای شیلنگ ویبره با پوکر با سایز بزرگ مناسب باشد، که این امر باعث افزایش عمر مفید دستگاه ویبره می‌شود. به طبع، افزایش این قدرت مصرف انرژی بیشتری را نیز نیاز دارد. همچنین، موتورهای ویبره با قدرت بالا دارای حجم و وزن بیشتری هستند. در افزایش قدرت و مدل ویبراتور، هزینه موتور ویبره نیز افزایش می‌یابد. توجه به راهنما خرید ویبراتور بتن، خرید را برای شما آسان‌تر می‌کند.

نکات قبل از خرید دستگاه بتن ویبره

2. نوع انرژی مصرفی

دستگاه های ویبره از لحاظ نوع سوخت و همچنین مصرف انرژی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: ویبراتورهای برقی و ویبراتورهای بنزینی. همچنین، موتورهای دیگری نیز وجود دارند که با استفاده از هوا کار می‌کنند و به آن‌ها ویبره بتن بادی می‌گویند. در این نوع دستگاه‌ها نیز از انرژی الکتریکی به عنوان منبع تغذیه استفاده می‌شود. عمدتا ویبراتور بتن بنزینی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دسترسی به برق ممکن نیست. به عنوان مثال در پروژه‌های عمرانی که در مناطق خارج از شهر هستند، از این مدل دستگاه استفاده می‌شود. مطالعه راهنما خرید ویبراتور بتن قبل از خرید جز مهم‌ترین و اساسی ترین کارها است.

3. ابعاد پوکر و یا سوزن شیلنگ ویبراتور

طول سوزن شیلنگ ویبره و قطر سر شیلنگ، دو ویژگی مهم در این زمینه هستند. معمولاً، در فرآیند خرید ویبراتور، اهمیت بیشتری به قطر سر شلنگ داده می‌شود. شیلنگ ویبراتورهای با قطر نازک مناسب برای بتن ریز با تراکم آرماتور بالا هستند، در حالی که شیلنگ ویبراتورهای با قطر ضخیم برای بتن ریز با حجم بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. به مطالعه ابعاد پوکر و سوزن شیلنگ ویبراتور در راهنما خرید ویبراتور بتن توجه ویژه‌ای کنید. به سایز و اندازه ویبراتور نیز اهمیت دهید.

خرید ویبراتور بتن

4. فرکانس موتور ویبره

اگر بخواهیم نکته دیگری از راهنما خرید ویبراتور بتن را شرح دهیم، می‌توانیم به فرکانس آن اشاره کنیم. تناوب یا فرکانس موتور ویبره نشان‌دهنده میزان ریز یا درشت بودن ضربه‌های انتقالی به سر شلنگ ویبره و بدنه است. انتخاب تناوب مناسب معمولاً از طریق تجربیات کارگاهی به دست می‌آید. تاثیرگذاری بیشتر ویبراتور با فرکانس بالا بر بتن‌های روان و با دانسیته بالا است. نکته مهم این است که دستگاه‌های با تناوب پایین، نیاز به زمان بیشتری برای انجام عمل آوری و ویبره کردن دارند. مشخصات ویبراتور بتن در انتخاب دستگاه مناسب به شما کمک می کند.

مقایسه انواع ویبراتورها به صورت کلی

اگر بخواهیم با یک نگاه کلی، انواع چهار ویبراتور را با یکدیگر مقایسه کنیم، می‌توانیم به صورت زیر این مقایسه را جهت راهنما خرید ویبراتور بتن به شما ارائه دهیم:

 1. در پروژه‌های ساختمانی بزرگ، نمی‌توان از ویبراتورهای برقی استفاده کرد، زیرا این نوع ویبراتورها از قدرت کمتری نسبت به سایرین برخوردار هستند.
 2. ویبراتورهای دریلی، برقی و بنزینی قدرت پشتیبانی از تمامی سایزهای شیلنگ ویبراتور را دارا می‌باشند.
 3. تولید صدای ویبراتور برقی به هنگام استفاده، بسیار کمتر از ویبراتوهای بنزینی و دیزلی است.
 4. ویبراتور دیزلی یکی از انواع ویبراتور است که می‌تواند به صورت دائم کار کند.
 5. در بین انواع ویبراتور، ویبراتور دیزلی دارای قیمت نسبتا بالاتری نسبت به مابقی ویبراتورها می‌باشد.
 6. معمولا در تونل‌ها و یا محیط‌های بسته، استفاده از ویبراتور برقی متداول‌تر است، چرا که ویبراتورهای بنزینی و دیزلی تولید آلودگی دارند و این مسئله می‌تواند خطرناک هم باشد.
 7. هرچه قدرت ویبراتور بیشتر باشد، کیفیت کارکرد شیلنگ آن نیز بهتر است. بنابراین ویبراتور دیزلی معمولا از کیفیت کار بهتری برخوردار است.

مقایسه ویبراتورها از لحاظ قیمت

می‌توان گفت، شناخته شده‌ترین ویبراتورها در بحث تامین نیروی محرکه شیلنگ ویبراتور، ویبراتورهای بنزینی، برقی و دیزلی هستند. با توجه به نوسانات بازار و همچنین عدم ثبات قیمت ارز، امکان ارائه‌ی لیست ثابتی از قیمت‌ها وجود ندارد. از طرفی وجود تنوع زیاد در ویبراتورهای بتن از لحاظ قدرت، سایز و نوع ویبراتور می‌تواند بر قیمت‌ها تاثیر بگذارد.

در ایران، قیمت ویبراتورهای برقی از حدود 2 میلیون تومان آغاز شده و گاها تا 5 میلیون تومان هم می‌رسد. در این میان، ویبراتورهای بتن بنزینی و دیزلی، قیمتی حدود 3 میلیون تومان تا 10 میلیون تومان را پشت سر می‌گذارند. قیمت ویبراتورهای دستی نیز از 1 میلیون تومان شروع می‌شود.

مزایا و معایب ویبراتور بتن

معایب:

پس از آشنایی با راهنما خرید ویبراتور بتن، بهتر است با مزایا و معایب این دستگاه نیز آشنا شوید. عدم استفاده از ویبره و یا ویبره کردن به صورت ناقص و نصفه، باعث به وجود آمدن معایبی می‌شود. از جمله مشکلات به وجود آمده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تخریب و تضعیف ساختار بتن
 • پدید آمدن حفره بزرگ در پایه‌ها یا ستون‌ها
 • شکل گیری ترک‌ها در بتن
 • پدید آمدن انفصال بین لایه‌های بتن
 • عدم هماهنگی صحیح بین بتن و آرماتورها
 • کاهش مقاومت بتن و به همین دلیل ضعف در ساختار

بررسی مزایا و معایب دستگاه بتن ویبره قبل از خرید

مزایا:

سنگدانه‌های درشت در اندازه‌های نامنظم وجود دارند و حاوی حفره‌هایی هستند. جهت پر کردن این حفره‌ها از خمیر سیمانی و سنگدانه‌های ریز استفاده می‌شود. حتی پس از افزودن آب، امکان حفره‌های هوایی در کوچکترین ذرات سیمان وجود دارد که با آب پر می‌شوند.

به هر حال، پس از ترکیب با آب، احتمال باقی‌ماندن هوا وجود دارد. اثبات شده است که فضاهای خالی در بتن تازه تقریباً 5 تا 8 درصد از حجم کل آن را شامل می‌شود. وجود این فضاهای خالی منجر به جداشدگی و آب انداختگی در بتن می‌شود. همچنین، عدم استفاده از ویبره، منجر به افزایش ترک‌ها و کرمو شدن بتن می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود به راهنما خرید ویبراتور بتن توجه ویژه‌ای شود.

استفاده از ویبره به اندازه کافی، نیاز به کاهش آب را از بین می‌برد. افزودن آب کمتر از میزان مورد نیاز، خطر حجم خالی آب را کاهش می‌دهد و به کارایی بتن ضربه می‌زند. ویبره زدن تنها راه برای داشتن یک ترکیب ایده‌آل از مواد است، بدون اینکه عملکرد بتن تحت تاثیر قرار گیرد. زمانی که راهنما خرید ویبراتور بتن را بررسی کنید، متوجه چگونگی خرید مناسب این دستگاه خواهید شد.

بهترین روش نگهداری ویبراتور بتن

زمانی که لنگ‌های موتور ویبره را تنظیم می‌کنید، حتما اطمینان حاصل کنید که هر دو طرف به یک اندازه و به صورت صحیح برای چرخش تنظیم شده باشند. در صورت عدم صحیح بودن تنظیمات، این وسیله ممکن است لرزش‌های نامناسبی داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که روکش‌های محافظ لنگ‌ها و جعبه ترمینال از اورینگ و آب‌بندی مناسب برخوردار باشند تا از ورود گرد و خاک به این دستگاه، جلوگیری شود. درجه محافظت IP در برابر رطوبت و گرد و خاک حداقل باید ۶۵ باشد. البته قبل از نگهداری ویبراتور بتن، بهتر است راهنما خرید ویبراتور بتن را نیز بررسی کنید. همچنین شناخت مشخصه‌های ویبراتور بتن به شما کمک شایانی می کند.

از بلبرینگ نوع NJ در استفاده کنید تا بتواند فشار و بار وارد بر دستگاه را تحمل کند. در زمان تعویض بلبرینگ، مکان تنظیم لنگ‌ها را به یاد داشته باشید و بعد از تعویض، لنگ‌ها را به همان موقعیت بازیابی کنید. سعی کنید کابل خروجی را از گلند به صورت کامل عبور دهید تا در هنگام لرزش، در کمترین حد ممکن در معرض آسیب باشید. همچنین، از یک کابل با انعطاف پذیری مناسب استفاده کنید. در صورت قطع شدن کابل موتور، باید آن را باز کرده و سیم کشی داخلی را بازسازی کنید. اگر خرید این دستگاه پرکاربرد برای شما مشکل است، می‌توانید از روش های جایگزین ویبراتور بتن استفاده کنید.

روش نگهداری دستگاه بتن ویبره

اهمیت انتخاب صحیح ویبراتور بتن

انتخاب صحیح این دستگاه پرکاربرد برای کار در صنعت ساخت و ساز اهمیت بالایی دارد. راهنما خرید ویبراتور بتن شما را به خوبی از نحوه خرید موفق، آشنا می‌کند. این وسیله باعث تراکم یکنواخت بتن، جلوگیری از تراکم ناهمگن و تشکیل حفره‌های هوایی می‌شود. این امر منجر به افزایش استحکام و مقاومت بتن، کاهش خطر ترک‌ها و حفظ یکنواختی ساختار می‌گردد. همچنین، انتخاب دستگاه ویبره با توان مناسب، ادامه‌پذیری پروژه و افزایش کارایی را تضمین می‌کند. دستگاه ویبره با کاهش مصرف آب و افزایش تراکم بتن، به بهبود کارایی محیط زیستی و کاهش هزینه‌ها نیز کمک می‌کند. به طور خلاصه، انتخاب صحیح این ابزار برای انجام عمل آوری بتن اساسی است تا کیفیت ساختار بهینه شده و عمر مفید دستگاه تضمین شود. نکات خرید ویبراتور بتن به شما در انجام بهترین خرید کمک می‌کند.

اهمیت وزن ویبراتور در هنگام خرید

به یاد داشته باشید که ویبراتور وسیله‎‌ای است که نیاز به حمل و نقل‌های زیادی دارد و به همین علت بسیار مهم است که هنگام خرید ویبراتور، علاوه بر کارایی و هزینه، وزن آن را با توجه به نیاز خود در نظر بگیریم. بدیهی‌ست زمانی که ویبراتور خیلی سنگین باشد، حمل و نقل آن سخت‌تر و کار کردن با آن اذیت کننده خواهد شد. بنابراین می‌توان اهمیت وزن ویبراتور را هنگام خرید، یکی از مولفه‌های بسیار مهم در نظر گرفت که نیاز است به آن توجه شود.

کلام آخر

توجه به موارد فنی مانند توان، نوع انرژی مصرفی، ابعاد پوکر و فرکانس موتور، انتخاب موثری برای بهره‌وری و کیفیت ساختار بتن ایجاد می‌کند. همچنین، نگهداری صحیح از این وسیله پرکاربرد، باعث افزایش عمر مفید و بهبود کارایی آن می‌شود. با در نظر گرفتن راهنما خرید ویبراتور بتن، معایب و مزایای ویبراتورهای مختلف، این مقاله به کاربران و کارفرمایان در صنعت ساخت و ساز پیشنهاد می‌دهد که با دقت به این نکات خرید و نصب ویبراتور توجه کنند تا بهترین نتیجه در پروژه‌های خود داشته باشند.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز : 4 / 5. تعداد رأی: 2

اولین کسی باشید امتیاز میده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من