مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

۶ روش ساده جایگزین ویبره بتن در پروژه های کوچک ساختمانی

جایگزین ویبراتور بتن
4.6
(5)

در پروژه‌های کوچک ساختمانی، اغلب نیاز به مخلوط کردن مصالح به وجود می‌آید. یکی از ابزارهای مهم در این فرآیند، ویبره بتن است که برای از بین بردن حباب‌های هوای موجود در این مصالح و افزایش استحکام و یکنواختی آن استفاده می‌شود. اما در پروژه‌های کوچک و خانگی، خرید این دستگاه ممکن است مقرون به صرفه نباشد یا اصلا لازم نباشد. در این مقاله، شما با ۶ روش ساده جایگزین ویبره بتن آشنا خواهید شد که به شما امکان می‌دهند این مصالح را به طریقی مؤثر و کارآمد مخلوط کرده و ریزش حباب‌های هوا را کاهش دهید. هرچند این روش‌های جایگزین ویبره بتن می‌توانند در پروژه های کوچک و خانگی مفید باشند، اما برای پروژه‌های بزرگتر و حرفه‌ای، تهیه و استفاده از این وسیله توصیه می‌شود. قبل از پرداختن به این 6 روش، این دستگاه پرکاربرد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دستگاه ویبراتور بتن چیست؟

این دستگاه، ابزاری است که در عملیات بتن ریزی و ساختمانی به کار می‌رود. این دستگاه دارای یک میله یا سری قطبی است که به عمق این مصالح فرو می‌رود. هدف اصلی این وسیله از بین بردن حباب‌های هوا و افزایش فشار بر روی مصالح است. وقتی ویبراتور به عمق مصالح فشار وارد می‌کند، برخورد با حباب‌های هوا باعث خارج شدن آن‌ها و تراکم بهتر می‌شود. برای انجام این کار از شلنگ ویبراتور نیز استفاده می‌کنند. این فرآیند باعث افزایش استحکام، یکنواختی و چگالی مصالح می‌شود. ویبراتورها معمولا با موتورهای قدرتمندی تجهیز شده‌اند و در پروژه‌های ساختمانی بزرگ و کوچک به کار می‌روند. استفاده از این وسیله به بهبود کیفیت این مصالح و جلوگیری از ایجاد نقص‌های ساختمانی کمک می‌کند. برخی پروژه‌ها نیاز به این دستگاه ندارند و افراد روش‌هایی را برای جایگزین ویبره بتن، مورد استفاده قرار می‌دهند.

ویبره کردن بتن به چه منظور است؟

ویبره کردن بتن به چه منظور است؟

این عملیات در حقیقت، باعث خارج شدن حباب‌های هوا می‌شود. اما در این قسمت می‌خواهیم به نحو دقیق‌تری مفهوم و اهمیت این عملیات را بررسی کنیم و نتیجه‌گیری کنیم که چرا این عملیات بسیار حیاتی است. جهت درک بیشتر اهمیت این فرایند، بهتر است بدانیم سنگدانه‌های این مصالح حفرات نامنظمی دارند که اغلب آب آن‌ها را پر می‌کند. ولی جالب است بدانید که آب نمی‌تواند همه این حفرات را به صورت کامل پر کند و اغلب بخشی از فضای این حفرات و شیارها از هوا باقی می‌ماند. نتیجه‌گیری‌ها نشان می‌دهند که تقریبا 8 درصد از این مصالح توسط هوا پر می‌شود و این فضاهای خالی، باعث تضعیف و خرابی این مصالح می‌شوند. حداقل ضحامت بتن برای ویبره زدن، ۱۰۰ میلی متر است.

زمانی که حباب‌های هوا به طور کامل حذف نشوند، ساختمان با مشکلاتی مانند جداشدگی و ورود آب مواجه می‌شود. به علاوه، عدم ویبره زدن این مصالح ممکن است باعث ایجاد ترک‌های کوچک و بزرگ در سطح شود. با ویبره زدن، کارایی این مصالح بهبود می‌یابد، چون نیاز به کاهش آب نسبت به سیمان وجود ندارد. این به این معناست که با استفاده از ویبره زدن، می‌توان مصالحی با کیفیت و مقاومی تولید کرد. به صورت کلی می‌توان گفت، مصالحی که عملیات ویبره زنی در آن انجام نشده باشد، دارای حباب‌های هوا و منافذ خالی است که این وضعیت را برای تضعیف ساختار سازه آماده می‌کند. برای انجام این عملیات بهتر است روش های قالب بتن را نیز بشناسید. در ادامه به روش‌هایی برای جایگزین ویبره بتن می‌پردازیم.

روش های جایگزین ویبراتور بتن

آیا پروژه‌های خیلی کوچک ساختمانی دارید و دوست ندارید از این دستگاه همه فن حریف خریداری کنید؟ شاید از خود بپرسید که آیا همه بتن ها نیاز به ویبره دارند؟ اصلا نگران نباشید. ما اینجا هستیم تا چند روش جایگزین ویبره بتن را به شما آموزش دهیم. توجه داشته باشید که این روش‌ها، روش‌های بسیار ساده و پیش پا افتاده‌ای هستند که در خانه می‌توانید به سادگی وسایلش را پیدا کنید اما هیچ کدام از متدهای زیر به اندازه این وسیله کارایی ندارند. برای اینکه از استحکام سازه خود مطمئن شوید، پیشنهاد ما تهیه این ابزار پرکاربرد از فروشنده های معتبر است. نکته دیگر اینکه حتما قبل از شروع کار، نکات ایمنی را رعایت کنید و از لباس و تجهیزات حفاظتی علی‌الخصوص عینک استفاده کنید. از جمله روش‌های جایگزین ویبره بتن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. استفاده از دست: ساده‌ترین روش جایگزین ویبره بتن، به کمک دست است. دست خود را نزدیک سطح ببرید و با ضربه زدن و ایجاد ارتعاش به جابه‌جا شدن حباب های هوا کمک کنید.
  2. استفاده از یک میله فلزی یا چوب درخت بامبو: یک میله فلزی بلند و نازک را به آرامی و با حرکات لرزاننده روی سطح حرکت دهید تا حباب‌های آن خارج شود. این مورد یکی از جالب‌ترین روش‌های جایگزین ویبره بتن به شمار می‌رود.
  3. استفاده از تخته چوبی یا فلزی: در این روش جایگزین ویبره بتن، می‌توانیم به دو صورت عمل کنیم؛ یکی اینکه تخته را در بالای قالب قرار دهیم و با پتک یا چکش معمولی به آن ضربه بزنیم. دوم اینکه تخته را به آهستگی روی این مصالح خیس بگذاریم و با چکش نوسانات لازم را به دستگاه منتقل کنیم.
  4. استفاده از وسایل لرزشی موجود در خانه مثل ماشین لباس شویی: قالب را روی ماشین لباسشویی قرار دهید و ماشین را در حالت لرزش بگذارید و روشن کنید. این تکان‌ها به خارج شدن هوا از خلل و فرج‌ها کمک می‌کند. این روش نیز یکی از رایج‌ترین و جالب‌ترین روش‌های جایگزین ویبره بتن می‌باشد.

روش های جایگزین ویبراتور بتن

5. استفاده از چکش الکتریکی: این ابزار دارای سری قابل تعویض است و می‌توانید برای ایجاد تکان‌های شدید استفاده کنید. این دستگاه را درحالت حفره‌ای تنظیم کرده و در نزدیکی سطح بالای این مصالح قرار دهید‌، سپس با حرکات دایروی و نوسانی حباب‌ها را آزاد کنید. تفاوت چکش الکتریکی و چکش تخریب به کاربرد، نیرو، طراحی و ساختار آن برمی‌گردد. خرید چکش تخریب در فروشگاه بتن ویبره امکان پذیر است. پس جهت جایگزین ویبره بتن، می‌توانید از این وسیله کمک گرفت.

6. استفاده از اره دوطرفه (SawZall): قسمت تیغه آن به راحتی جدا می‌شود و با برداشتن تیغه این نوع اره می‌توانیم لرزش‌های خوبی ایجاد کنیم. نوک اره را به بدنه قالب چسبانده و آن را روشن می‌کنیم تا بتوانیم ارتعاشات را منتقل کنیم.

البته فراموش نکنید که این روش‌های جایگزین ویبره بتن، کارایی کمتر نسبت به ویبره بتن دارند و شما باید با توجه به نوع پروژه خود، بهترین روش را انتخاب کنید. جالب است بدانید که تنها بتن scc نیاز به ویبره زدن و لرزاندن ندارد. که در مقاله انواع بتن های پرکاربرد می توانید با این بتن بشتر آشنا شوید.

حتما بخوانید :
روش صحیح ویبره زدن بتن

ارزانترین مدل های ویبره بتن کدام ها هستند؟

ارزان‌ترین مدل‌های این دستگاه عمدتا به ویژگی‌ها و کیفیت ساخت آن‌ها بستگی دارد. اما در کل، دستگاه‌هایی که دارای مشخصات ساده‌تر و کمترین قابلیت‌های اضافی هستند، معمولا از نظر قیمت ارزان‌تر می‌باشند. این مدل‌ها دستگاه‌های معمولی شناخته می‌شوند و عمدتا برای استفاده در پروژه‌های کوچک و خانگی، مناسب هستند. اگر جایگزین ویبره بتن برای شما کارایی ندارد و به دنبال تهیه ویبره بتن ارزان و به صرفه هستید، پیشنهاد می‌کنیم به فروشگاه بتن ویبره مراجعه کنید. این فروشگاه آنلاین، دستگاه ذکر شده را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت به فروش می‌رساند. در هر صورت، قبل از خرید این وسیله، به کیفیت و قابلیت‌های آن توجه کنید تا از عملکرد مطلوب در پروژه‌های خود اطمینان حاصل کنید.

کلام آخر

در پایان، نباید فراموش کرد که هر 6 روش جایگزین ویبره بتن که در این مقاله مطرح شد، برای پروژه‌های کوچک ساختمانی می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. اما باید به یاد داشت که انتخاب روش مناسب بستگی به موقعیت و نیازهای خاص پروژه دارد. همچنین، اهمیت رعایت نکات ایمنی در تمامی مراحل کار از جمله استفاده از وسایل حفاظتی و پوشش محافظتی برای چشم‌ها و دست‌ها بسیار حیاتی است. به علاوه، در نظر داشته باشید که استفاده از این دستگاه در پروژه‌های بزرگتر و حرفه‌ای به تأثیر بسزایی در کیفیت و قوت سازه‌ها دارد. بنابراین، در صورت امکان و مناسب بودن از دستگاه حرفه‌ای استفاده کنید تا به بهترین نتیجه در کارهای ساختمانی خود دست یابید. اینکه از این دستگاه کمک می‌گیرید یا از روش‌های جایگزین ویبره بتن استفاده می‌کنید، کاملا به پروژه شما بستگی دارد.

مطالعه بیشتر

خرید شیلنگ ویبراتور از فروشگاه بتن ویبره

خرید ویبراتور بتن از فروشگاه بتن ویبره

سوالات متداول

1. چرا در پروژه‌های کوچک ساختمانی می‌توان از روش‌های جایگزین ویبره بتن استفاده کرد؟

در پروژه‌های کوچک ساختمانی، خرید این دستگاه ممکن است مقرون به صرفه نباشد و یا اصلا لازم نباشد، چرا که معمولا حجم کار و مصالح مورد نیاز کمتر است.

2. هدف از ویبره کردن بتن چیست؟

حباب‌های هوای موجود در مصالح می‌توانند باعث ضعیف شدن ساختار مصالح و به وجود آمدن ترک‌ها و نقص‌های ساختمانی شوند. این کار برای خروج حباب‌های هوا و افزایش استحکام و کیفیت مصالح به کار می‌رود.

3. چگونه می‌توان ابزارهای ساده را جایگزین ویبره بتن کرد؟

روش‌هایی مانند استفاده از دست، میله فلزی یا چوب، تخته چوبی یا فلزی، ماشین لباسشویی، چکش الکتریکی و اره دوطرفه می‌توانند به عنوان جایگزین ویبره بتن در پروژه‌های کوچک مورد استفاده قرار گیرند.

4. چگونه ارزان‌ترین مدل‌های ویبره بتن را پیدا کنیم؟

برای این کار می‌توانید به فروشگاه‌های مختلف مراجعه کنید و مشخصات و قیمت‌های مختلف را مقایسه کنید. فروشگاه بتن ویبره، این وسیله پرکاربرد را با بالاترین کیفیت و به‌صرفه‌ترین قیمت به فروش می‌رساند.

5. آیا استفاده از جایگزین ویبره بتن در پروژه‌های کوچک ساختمانی به اندازه ویبره بتن کارامد دارد؟

جایگزین ویبره بتن می‌تواند در پروژه‌های کوچک ساختمانی کارامد باشد، اما در پروژه‌های بزرگتر و حرفه‌ای، استفاده از این دستگاه توصیه می‌شود زیرا دارای عملکرد و کارایی بیشتری است. انتخاب بین این دو، بستگی به نیازها و بودجه پروژه دارد.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز : 4.6 / 5. تعداد رأی: 5

اولین کسی باشید امتیاز میده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من