مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

تکنیکی مبتکرانه در ساخت و سازهای مدرن با استفاده از باکت بتن ریزی

he1
0
(0)

استفاده از تجهیزات، ماشین آلات پیشرفته و تمام اتوماتیک در پروژه‌های ساخت و ساز سرعت و امنیت را بالا می‌برند. به علاوه نیاز به نیروی انسانی را نیز کاهش می‌دهند. بتن از مهم‌ترین عنصر ساخت و ساز محسوب می‌شود. برای نگهداری اصولی و صحیح بتن می‌بایست از دستگاه‌ها و ماشین آلات مخصوصی استفاده کرد. یکی از این قطعات پرکاربرد باکت بتن ریزی می‌باشد. این قطعه به دلیل کاربرد زیاد در اندازه و انواع گوناگونی در بازار به چشم می‌خورد. برای پاسخ به این سوال که باکت بتن ریزی چیست؟ انواع آن به چه صورت است؟ و دیگر پرسش‌ها در این زمینه با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

باکت بتن ریزی چیست؟

برای حمل سیمان به مقدار زیاد و دیگر مواردی به این طریق از باکت‌های بتن ریزی استفاده می‌شود. این قطعه برای جابه جایی و بالا بردن بتن نیز کاربرد دارد. بالابر نیز همان کار بالا بردن بتن را انجام می‌دهد ولی برای مقیاس‌های بزرگ پاسخگو نیست در نتیجه از این وسیله استفاده می‌شود. باکت‌های بتن ریزی در ساخت و ساز به قدری مهم و رایج هستند که در صورت عدم وجود، کار ادامه نخواهد داشت. به دلیل استفاده از مواد مرغوب در ساخت آن، باکت‌های بتن ریزی مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند و در صورت رعایت نکات ایمنی، طول عمر بالایی نیز در آن‌ها مشاهده می‌شود.

نحوه تخلیه باکت بتن ریزی چگونه است؟

یکی از نکاتی که در هنگام انتخاب انواع باکت بتن ریزی در نظر گرفته می‌شود، چگونگی تخلیه آن است. اصلی‌ترین هدف باکت‌ها حمل مصالح در فضاهای ساختمانی می‌باشد. طراحی آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که بتوان در ارتفاعات به آسانی تمام مصالح ساختمانی را تخلیه کند. برای این کار بهترین ایده آن است که دریچه‌هایی در قسمت‌های پایینی باکت در نظر گرفته شود. با باز شدن این دریچه‌ها تمام محتویات باکت با توجه به فشار وزن خود تخلیه می‌شوند. با توجه به این که مصالح متفاوتی را می‌توان در باکت ریخت، دریچه‌های متفاوتی نیز برای آن طراحی می‌گردد.

bakat2

انواع باکت‌های بتن ریزی

بتن ویبره با بهره‌گیری از جدیدترین روش‌های طراحی روز دنیا توانسته یکی از باکیفیت‌ترین تولیدکنندگان باکت بتن ریزی در بازار امروزی باشد. به دلیل کاربرد بسیار زیاد این وسیله در بتن ریزی انواع متفاوتی از آن ساخته شده‌است. یکی از دسته بندی‌های آن تخلیه از زیر و تخلیه از بغل باکت بتن ریزی می‌باشد. این دسته بندی به گونه‌ای است که باکت تخلیه به دو دسته دستی، گیربکسی تقسیم بندی می‌شود. در تخلیه دستی به کمک قطعی اهرمی شکل عمل باز و بسته شدن درب تخلیه صورت می‌گیرد و نیاز به صرف انرژی می‌باشد. از طرفی باکت تخلیه گیربکسی، همانطور که از نام آن مشخص است در آن از طریق گیربکس کنترل می‌شود. به کمک گیربکس عمل باز و بسته شدن راحت‌تر صورت می‌گیرد. دسته بندی دیگر مربوط به ظرفیت‌های باکت می‌باشد. انواع ظرفیت باکت بتن ریزی به شرح زیر است.

1. باکت بتن ۵۰۰ لیتری

کوچک‌ترین سایز باکت بتن، ۵۰۰ لیتری می‌باشد. این سایز مناسب برای پروژه‌هایی است که ابعاد کوچکی دارند. به دلیل سایز کوچک این نوع باکت به راحتی جابه جا می‌شود.

2. باکت بتن ۱۰۰۰ لیتری

باکت بتن ۱۰۰۰ لیتری از ظریفت‌های ۵۰۰ و ۷۵۰ سرعت بیشتری دارد. دریچه تخلیه آن به دو طریق اهرمی و گیربکسی می‌باشد و از ورق ۳ میلی متری ساخته شده‌است.

3. باکت بتن ۱۵۰۰ لیتری

متداول‌ترین باکت‌های بتن، گنجایشی به حدود ۱۵۰۰ دارد. بیشتر عملیات‌های بتن ریزی به کمک این باکت صورت می‌گیرد. بیشتر باکت‌ها در این گنجایش از ورق ۳ میلی متری ساخته می‌شوند ولی برای برخی پروژه‌ها ورق نیز به اندازه ۴ میلی متر قرار دارد.

4. باکت بتن ۲۰۰۰ لیتری

از دیگر باکت‌هایی که در پروژه‌های سنگین از آن استفاده می‌شود، باکت بتن ۲۰۰۰ لیتری است. این نوع باکت دارای دو نوع تخلیه اهرمی و گیربکسی می‌باشد و ورق بکار رفته در ساخت آن ضخامتی به حدود ۳ یا ۴ میلی‌متر دارد. این باکت به عنوان باکت های حمل مصالح بزرگ نیز شناخته می‌شود.

کاربرد باکت بتن ریزی

اجزا باکت بتن ریزی بسیار حائز اهمیت می‌باشند چرا که وجود هر یک در عملکرد این دستگاه تاثیر مستقیمی دارد. اجزای مهم شامل شاسی، گیربکس و جایگاه اپراتور می‌باشد. شاسی از ورقه‌های آهنی به ضخامت ۳ یا ۴ میلی متری تشکیل شده و به وسیله جوشکاری به یکدیگر متصل شده‌اند. جهت سهولت در تخلیه مصالح نیز از گیربکس استفاده می‌شود. برای ایستادن اپراتور و انجام عملیات باز و بسته شدن دریچه به جایگاه اپراتور نیاز است. بعد از تمام این موارد آگاهی از کاربرد این قطعه برای هر فرد متخصصی در این حوزه اهمیت دارد. کاربرد باکت بتن ریزی مواردی همچون عبارات زیر است.

  • قابلیت حمل انواع مصالح
  • جابه جایی مصالح در ارتفاع‌های زیاد
  • استفاده در مجموعه‌های صنعتی

bakat3

نحوه نگهداری از باکت‌های بتن ریزی

باکت بتن ریزی همانند ماله پروانه ای و دیگر وسایل در بتن ریزی از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که گفته شد  قابلیت های باکت بتن ریزی مواردی همچون انتقال سیالات و جامدات نظیر شن، خاک، سنگ و آجر است. به علاوه این وسیله می‌تواند بتن را به درون ستون‌هایی که در ارتفاعات هستند به خوبی هدایت کنند. نکته بعدی چگونگی نگهداری باکت است. برای افزایش طول عمر هر وسیله حفظ یک سری از نکات لازم و ضروری می‌باشد. در نتیجه باکت بتن ریزی نیز از این قاعده به دور نیست. نحوه نگهداری از باکت بتن ریزی عبارتند از:

  • پس از هر بار مصرف باکت را از هرگونه ماده پاک کنید. چرا که وجود این مواد در طی زمان باعث آسیب به بدنه باکت می‌شود.
  • ابزارهای تیز مثل چکش را برای تمیزکاری باکت به بدنه آن نزنید. چون آسیب جبران ناپذیری را به بدنه وارد می‌کند.
  • اگر بار به صورت دانه سنگین است، سعی کنید بار را به حدود پنجاه درصد کاهش دهید و نصف حجم را به داخل باکت بریزید.
  • هنگام قرارگیری باکت روی زمین، تا آنجا که امکان دارد، آهسته عمل کنید تا از برخورد با زمین جلوگیری شود و هر چند وقت یکبار از سالم بودن گیربکس اطمینان حاصل کنید.

هنگام خرید باکت‌های بتن ریزی به چه عواملی باید توجه کرد؟

از دیگر اصول‌های مهم برای داشتن کیفیت مطلوبی از باکت‌های بتن ریزی توجه به نکات قبل از خرید می‌باشد. چرا که توجه به مشخصات فنی باکت بتن ریزی و اصول خرید آن، مناسب‌ترین باکت از نوع بتن ریزی را در اختیار افراد قرار می‌دهد. هنگام خرید این وسیله باید به استحکام، ظرفیت حمل بار، جنس ورقه و نوع ساخت آن و دیگر مواردی به این شکل توجه نمود. به همین دلیل سایت‌ها و مجموعه‌های بسیاری وجود دارند که اقدام به فروش باکت‌های بتن ریزی می‌کنند. بتن ویبره از این مجموعه‌هایی است که همواره در بین بسیاری از رقبای خود حرف اول را می‌زند.

سخن پایانی

امروزه افزایش ساخت و ساز و پروژه‌های بسیار، باعث احتیاج و استفاده از وسایل‌های گوناگونی شده تا به عملیات بتن ریزی سهولت بخشد. یکی از این وسیله‌های بسیار پرکاربرد باکت بتن ریزی می‌باشد. این گونه باکت‌ها قادر به جابه جایی مقادیر زیادی از سیمان و دیگر اقلام به این شکل هستند. به دلیل کاربرد گسترده آن دسته بندی باکت های بتن ریزی انواع متفاوتی از آن در شکل و اندازه‌های مختلف در بازار به چشم می‌خورند که افراد بنابر نیاز پروژه خود می‌توانند گزینه مناسبی را انتخاب کنند.

سوالات متداول

1. باکت بتن ریزی چیست؟

وسیله‌ای که برای حمل بتن در واحدهای بزرگ استفاده می‌شود، باکت بتن ریزی نام دارد. این وسیله در انواع و اشکال گوناگونی ساخت و مناسب پروژه‌های بسیاری می‌باشد.

2. باکت‌های بتن ریزی به چند شکل در بازار به چشم می‌خورند؟

باکت‌های بتن ریزی در انواع گوناگونی ساخته می‌شوند. از لحاظ تخلیه به دو دسته دستی و گیربکسی به چشم می‌خورند و به لحاظ گنجایش از ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیتری ساخته می‌شوند.

3. باکت‌های بتن ریزی در چه مواردی کاربرد دارند؟

باکت‌ها در عواملی چون قابلیت حمل انواع مصالح، جابجایی مصالح در ارتفاع زیاد و استفاده در مجموعه‌های صنعتی کاربرد دارد و نقش مهمی در استحکام سازه ایفا می‌کند.

4. نحوه نگهداری باکت‌ها به چه صورت می‌باشد؟

رعایت و حفظ نکات برای نگهداری بهتر هر وسیله‌ای بسیار حائز اهمیت می‌باشد از همین رو باکت بتن ریزی نیز از این اصل مستثنی نیست. این نکات به صورت کلی به گونه‌ای می‌باشد که باید بعد از هر بار مصرف سطح باکت را به خوبی بشویید و از برخورد قطعات تیز به بدنه آن جدا خودداری کنید.

5. بهترین باکت‌های بتن ریزی را از کجا خریداری کنیم؟

سایت‌ها و مجموعه‌های بسیاری در زمینه فروش تجهیزات ساختمان سازی وجود دارند ولی نکته‌ای که بسیار مهم است کیفیت محصولات موجود و گارانتی آن می‌باشد. به همین دلیل بتن ویبره از مجموعه‌هایی است که می‌توان خرید مطمئنی از آن داشت.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز : 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من