مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

انواع قلم چکش تخریب؛ کاربردی ترین قلم های تخریب که باید بشناسید!

انواع قلم چکش تخریب
3.5
(2)

قلم های تخریب یکی از ابزارهای کاربردی و قدرتمند در شکستن سطوح سخت و محکم هستند. بسته به نوع سطحی که قرار است تخریب شود تنوع زیادی در بین قلم های چکش تخریب وجود دارد. این نوع قلم ها به راحتی می توانند از پس سازه های محکم مانند بتن بر آیند. در این مقاله قصد داریم به انواع قلم چکش تخریب، کاربرد ها و ویژگی های هر کدام بپردازیم. اگر در صنایع ساخت و ساز و عمران فعال هستید یا علاقمند به شناخت ابزارهای قدرتمند تخریب می باشید با ما در بتن ویبره همراه باشید.

طبقه بندی انواع قلم چکش تخریب

از آنجایی که ما در پروژه های عمرانی با سطوح مختلفی سروکار داریم برای هر کدام، از قلم با ویژگی های مختلف استفاده می کنیم. انتخاب نوع قلم برای انجام پروژه های مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است. .طبقه بندی چکش های تخریب به روش های مختلفی انجام می شود. سه روش متداول برای دسته بندی قلم های چکش تخریب عبارتند از:

 • دسته بندی بر اساس نوع چکش
 • دسته بندی بر اساس تعداد فلوت ها
 • دسته بندی بر اساس نوع تخریب

طبقه بندی قلم چکش تخریب

۱۰ مورد از مهم ترین و رایج ترین قلم های چکش تخریب

۱۰ مورد از قلم های چکش تخریب

در این قسمت مهمترین نوع قلم چکش تخریب و متداول ترین قلم های تخریب را معرفی و کاربردهای آن را بررسی می کنیم.

1. قلم چکش تخریب Breakers

قلم چکش تخریب Breakers

قلم خردکن سنگ یا breakers بیشتر برای شکستن سنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. انتهای این قلم صاف است و شکل آن طوری طراحی شده است که به راحتی می تواند سنگ ها را خرد کند. طراحی ساده و درعین حال دقیق آن باعث شده است تا نیروی وارد شده به راحتی سنگ را بشکند. قلم های خردکن سنگ در حالت شش ضلعی نیز تولید می شوند که مناسب معادن، محل های ساختمان سازی و… می باشند.

2. قلم چکش تخریب Chisels

قلم چکش تخریب Chisels

معروف ترین و رایج ترین قلم کندن بتن قلم های نوع chisels می باشند. از این قلم چکش تخریب می توانید برای شکستن بتن ها و سنگ ها استفاده کنید. انواع قلم چکش تخریب chisels شامل قلم های نوک تیز و نوک پهن می شود. در صورتی که سطح مورد نظر شما دارای سختی و مقاومت بالایی باشد قلم های نوک تیز بسیار کارآمدتر هستند اما زمانی که سطح شما شکننده تر و سست تر باشد می توانید از قلم های نوک پهن استفاده کنید. انتخاب نوع قلم در پیشرفت کار بسیار مهم است. به غیر از این دو مدل رایج انواع دیگری از قلم های chisels وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • Narrow Chisel Bits
 • Flat Chisel Bit
 • Digging Chisel
 • Bull Point Chisel Bits
 • Threaded Chisel
 • U-shaped Gouge Chisel
 • و…

3. قلم Cutters

قلم چکش تخریب Cutters

قلم های کاتر به قلم کندن آسفالت معروف هستند. این نوع قلم ها صرفا برای کندن و برش داد آسفالت ساخته و استفاده می شوند. شکل کلی قلم های کاتر شبیه به یک بیل است اما لبه آن کمی قطورتر می باشد. کاترها را نباید با انواع قلم چکش تخریب مخصوص اشتباه گرفت. کاتر تنها برای برش دادن سطح آسفالت به کار گرفته می شود و شکستن آسفالت جزو کاربرد های آن نیست. بیشترین کاربرد کاترها زمانی است که بخواهیم یک قسمت از سطح مورد نظر را بدون شکستن و خرد کردن برش بزنیم. زمانی که بخواهید از زیر آسفالت لوله ای عبور دهید این نوع قلم مناسب ترین گزینه می باشد.

4. قلم Spade Bits

قلم چکش تخریب Spade Bits

 

یکی از رایج ترین انواع قلم چکش تخریب مورد استفاده در صنعت آسفالت قلم های spade bits یا بیل آسفالت می باشد. بیل آسفالت بر خلاف کاترها کمی شکننده تر هستند و مناسب استفاده برای سطوح بتنی نمی باشند. این نوع قلم دهانه حساس تری دارد و اگر روی سطوح بتنی استفاده شود ممکن است آسیب ببیند. اگر به دنبال مناسب ترین قلم برای کندن آسفالت هستید بیل آسفالت گزینه خوبی برای شما است.

5. قلم چکش تخریب Scoop Shovel Chisel

قلم چکش تخریب scoop shovel

این نوع قلم چکش یکی از کارآمدترین انواع قلم چکش تخریب برای استفاده در صنعت باغبانی و محوطه سازی است. این قلم همانند یک بیل کامل است و می تواند برای خاکبرداری و ایجاد گودال در خاک های یخ زده، خاک های سخت و سفت شده، شن، ماسه و غیره مورد استفاده قرار بگیرد. از این قلم چکش تخریب می توانید در حیاط خلوت و محوطه کاری استفاده کنید.

6. قلم wedges

قلم چکش تخریب Wedges

قلم های wedges نوک پهن و بیل مانندی دارند با این تفاوت که به صورت منحنی نیستند. این نوع قلم مانند بیل عمل می کند. به دلیل نوع طراحی که دارد می تواند نیروی بیشتری را اعمال کند بنابراین مناسب برای شکستن سطوح سخت تر می باشد. از این نوع قلم برای آسفالت استفاده نمی شود.

7. قلم bushing Tools

قلم چکش تخریب Bushing

در کارهای ساختمانی علاوه بر تخریب، کندن و خرد کردن گاهی لازم است روی سطوح خش انداخته و کوبیده شوند؛ این کار با قلم bushing Tools انجام می شود. قلم های بوشی سطح پهن و ناهمواری دارند. این نوع قلم دندانه دندانه هستند و برآمدگی های آن روی سطح هک می شود. قلم های بوش معمولا از فولاد نشکن ساخته می شوند و بسیار محکم می باشند. کاربرد دیگر قلم های بوش از بین بردن برآمدگی ها و هموار سازی سطوح معمولی و بتن می باشد. بیشترین کاربرد این نوع قلم در کف سازی ساختمان ها می باشد. با توجه به مساحت بالا و دندانه هایی که دارد می توان از این نوع قلم در تخریب سنگ فرش های خیابان و موارد مشابه استفاده کرد.

8. قلم Drivers

قلم چکش تخریب Drivers

قلم drivers از پرکاربردترین قلم های چکش تخریب می باشد. این نوع قلم فنجان شکل می باشد و برای راندن و یا فشردن اجسام به داخل زمین استفاده می شود. فنجان انتهای قلم به عنوان یک نگهدارنده عمل می کند و جسم را همزمان که به داخل زمین فرو می برد در جای خود نگه می دارد. قلم های درایور دارای تنوع مدلی بالایی هستند که تقریبا یک شکل و با انتهای فنجانی می باشند. برخی از آن ها دارای لبه هایی هستند تا مانع از لیز خوردن قلم در هنگام تخریب شوند. در هنگام نصب قلم چکش تخریب میزان فشار و گشتاور چکش تخریب باید متناسب با میزان استحکام جسم و سختی سطح باشد در غیر این صورت احتمال شکستن و ترک خوردن سطح مواد وجود دارد. انواع قلم چکش تخریب درایور شامل موارد زیر می شود:

 • Pipe
 • Railroad Spike
 • Ground Rod
 • Tent Stake
 • Sheathing and More
 • و…

9. قلم چکش تخریب Tampers

قلم چکش تخریب Tampers

قلم های چکش تخریب tampers برای سازماندهی مواد سست مانند سیمان در گوشه های تنگ و مکان های دور از دسترس استفاده می شود. این قلم تا زمانی که سطح برآمدگی محکم نشود و به بخشی از سطح تبدیل نشود به کار خود ادامه می دهد. معمولا قلم های tampers به شکل های مربع، گرد و صاف تولید می شوند.

10. قلم scrapers

قلم چکش تخریب Scrapers

قلم scrapes از رایج ترین انواع قلم چکش تخریب است که در موارد مختلف استفاده می شود. این قلم دارای لبه های نازک و پهن می باشد. بیشترین کاربرد آن از بین بردن کاشی، لایه های نازک، کف پوش های چوبی، فرش و غیره می باشد.

جنس قلم چکش تخریب

جنس قلم چکش تخریب از چیست؟ قلم های چکش تخریب ساختار محکم و طراحی دقیق دارند که در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجایی که از این قلم ها برای شکستن، خرد کردن سطوح مختلف استفاده می شود لازم است تا جنس بدنه بسیار مستحکمی داشته باشند. جنس این نوع قلم ها معمولا از فولاد، آلیاژ کربن است. بدنه آن ها با استفاده از فورج شدن مقاومت چندین برابری پیدا می کنند. نوک قلم در برابر هرگونه سایش مقاوم بوده و بدنه قلم توانایی جذب ضربه های محکم را دارد. بسته به نوع قلم و شرکت سازنده نوع گرید فولاد استفاده شده متفاوت است اما دو نوع از رایج ترین گریدهای فولاد که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد شامل موارد زیر می شود:

 • AISI 8640
 • AISI 1045

جنس قلم چکش تخریب چیست

کاربرد انواع قلم چکش تخریب

با توجه به گسترش زمینه های ساخت و ساز نیاز به انواع قلم چکش تخریب نیز بیشتر حس می شود. نیازهای متفاوت باعث طراحی و تولید قلم های متفاوتی نیز شده است. به طور کلی قلم های چکش تخریب را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد. در ادامه به کاربرد هرکدام از قلم چکش تخریب ها می پردازیم. پیش از ادامه پیشنهاد میکنیم مقاله راهنمای خرید چکش تخریب را مطالعه کنید.

کاربرد انواع قلم چکش تخریب

قلم های تخریب نوک تیز

قلم نوک تیز معمولا برای پروژه های شکستن و تخریب استفاده می شوند. این نوع قلم به دلیل تیز بودن نوک آنها به راحتی وارد سطوحی مانند ملات دیوارهای بلوکی، ترک های بتنی، فضاهای بین سنگ و خود سنگ می شود. کاربرد قلم های نوک تیز را می توان در هر جایی که نیاز به تخریب، شکستن و جداسازی مواد وجود دارد؛ مشاهده کرد. قطر این قلم ها معمولا بین 8/7 تا 4/1 اینچ می باشد. قلم های نوک تیز در مصالحی مانند آجر، سنگ تراشی، بتن، گچ کاری و تراشه کاری کاربرد دارد.

قلم های تخریب نوک پهن

قلم نوک پهن یا مسطح بیشتر برای کارهای خرد کردن و برش دادن استفاده می شود. قلم های مسطح زاویه دار مانند بیل برای کارهایی مانند بلند کردن و لایه برداری مناسب هستند. برای مصالحی مانند آجر، سنگ تراشی و… قلم های نوک پهن مناسب هستند. قلم های آسفالت شبیه بیل لبه صاف تری دارند و برای برش آسفالت استفاده می شوند.

خرید چکش تخریب از فروشگاه بتن ویبره

سخن آخر

چکش های تخریب رایج ترین ابزار در صنعت ساخت و ساز و صنایع عمرانی می باشد. با توجه به جنس سطح و تخریبی که قرار است انجام دهیم می توانیم از انواع قلم چکش تخریب استفاده کنیم. حتما در انتخاب نوع قلم تخریب دقت داشته باشید تا بتوانید کار را با سهولت، دقت و سرعت بالاتری انجام دهید.

منبع: +++

سوالات متداول

قلم چکش تخریب دست دوم بخریم یا نخریم؟

قلم های تخریب با توجه به نوع نیاز ما تولید می شوند. متاسفانه قلم ها به دلیل برخورد با اجسام سخت خیلی زود کارایی خود را دست می دهند و دیگر مثل سابق نمی توانند کار را دقیق و تمیز انجام دهند. اگر نوع کار شما نیاز به دقت و ظرافت بالایی دارد توصیه می کنیم از قلم های نو خریداری کنید.

چه قلمی مناسب چه چکش تخریبی است؟

انواع قلم چکش تخریب را می توانید با توجه به نوع نیاز و کاربردی که دارند به چکش ها و دریل های تخریب متصل کنید. قلم های نوک تیز بیشتر برای تخریب سطوح بسیار سخت مناسب هستند و قلم های نوک پهن بیشتر برای کارهای ظریف کاربرد دارند.

چکش تخریب ۵ کیلو، چکش تخریب ۶ کیلو یعنی چه؟

وزن چکش تخریب با واحد کیلوگرم اندازه گیری می شود. در صورتی که قصد استفاده از چکش های دستی یا الکتریکی در فضاهای محدود دارید بهتر است از چکش های تخریب سبک تر استفاده کنید.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز : 3.5 / 5. تعداد رأی: 2

اولین کسی باشید امتیاز میده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من