مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

چگونه از دستگاه علف زن استفاده کنیم؟

H1
0
(0)

در بسیاری از پارک‌ها و فضاهای سبز دستگاهی به نام علف زن به چشم می‌خورد که مدیریت نظم دهی به علف‌ها را برعهده دارد. در قدیم استفاده از این دستگاه آن چنان رایج نبوده و افراد زیادی مهارت استفاده از آن را نداشتند. با گذشت زمان فضای سبزی بسیاری در سراسر شهرها به چشم می‌خورد که نیازمند استفاده از علف تراش‌ها می‌باشند. علاوه بر پارک‌ها دیگر اماکنی وجود دارند که مستلزم استفاده از این دستگاه محبوب هستند. با این وجود و کاربرد گسترده این نوع دستگاه افراد بسیاری علاقه به دانستن این پرسش می‌باشند که چگونه از دستگاه علف زن استفاده کنیم؟ برای آگاهی بیشتر با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

علف زن چیست؟

به طور معمول عاملی که باعث کاهش مرغوبیت گیاهان و زشتی محیط می‌شود، علف‌های هرز می‌باشند. از این رو دستگاه علف زن وسیله‌ای برای اعمال تغییراتی نظیر هرس کردن، تراشیدن و کوتاه کردن علف‌های هرز است. این دستگاه جایگزین ابزارهای سنتی و قدیمی همچون داس، اره و قیچی شده و سرعت کار را به مقدار قابل توجه‌ای بالا برده‌است. علف تراش‌ها در مدت زمان کم مقدار زیادی از علف‌های هرز را از بین می‌برند. سازندگان این دستگاه بسیار زیاد هستند و بازار علف تراش همچون دستگاه‌هایی نظیر موتور تک بنزینی بسیار پررونق می‌باشد. در نتیجه انواع متفاوتی از آن با کاربردهای متنوع وجود دارند.

انواع علف تراش

علف تراش شامل قطعات ریز و درشت بسیاری است که هر یک در عملکرد دستگاه تاثیر بسزایی دارند، این قطعات نظیر موتور، تیغه‌های برنده، دسته بلند و لوله برای خروج علف‌های هرز شده، می‌باشند. علاوه بر این، دستگاه‌های علف تراش هر یک در انواع متفاوتی به چشم می‌خورند که کاربرد هر یک بر هیچ فرد متخصص در این حوزه پوشیده نیست. به طور کلی این نوع دستگاه بر حسب نوع موتور، ساختار و عملکرد طبقه بندی می‌شود.  ابتدایی‌ترین کار این نوع دستگاه هرز کردن علف‌ها می‌باشد ولی بعد از گذشت سال ابتکارات بسیاری در این دستگاه به وفور یافت می‌شود. انواع علف زن به شرح زیر است:

علف تراش دوشی

علف زن دوشی یکی از محبوب‌ترین نوع علف تراش‌ها می‌باشد. این دستگاه به همراه کمربند به سهولت در استفاده به کار گرفته می‌شود. قرارگیری علف تراش دوشی در سمت چپ یا راست بدن به چپ دست یا راست بودن فرد ارتباط دارد. این دستگاه از موتورهای گوناگون با کاربردهای متنوع ساخته شده‌است. این نوع علف تراش به همراه کیف آچار، لوازم یدکی موتور، تیغه و هد نخ در بازار ارائه می‌گردد. این نوع علف تراش به دلیل این که توسط دوش حمل می‌شود، وزن کم‌تری نسبت به باقی مدل‌های علف چین دارد. به علاوه این محصول بسیار مقرون به صرفه است که افراد زیادی را ترغیب به خرید می‌کند.

علف چین پشتی

علف تراش دیگری که به اندازه نوع دوشی نیز معروف است، علف زن پشتی نام دارد. همان طور که از نام این دستگاه مشخص است، این نوع علف تراش شبیه به یک کوله پشتی می‌باشد. موتور این دستگاه بر روی یک پایه گردان قرار دارد که همین پایه بر روی یک شاسی تعبیه شده و این عمل به حرکت راحت دستگاه کمک شایانی می‌کند. نحوه انتقال نیرو در این دستگاه به طوری است که نیرو توسط یک فنر منعطف به سمت دسته و از آن جا به تیغه‌ها هدایت می‌شود. با این وجود وزن این دستگاه به مراتب بیشتر از نوع دوشی است و قدرت موتور بیشتری دارد.

anvaa

انواع موتور علف تراش

انواع موتور علف تراش به دو نوع دو زمانه و چهار زمانه وجود دارد. به طور معمول قلب تپنده علف تراش‌ها موتور آن‌ها است. به این صورت که علف زن‌ها در دو نوع دو زمانه و چهار زمانه تولید می‌شوند. ساختار علف چین‌های دو زمانه طوری است که دارای دو مرحله در بخش موتور خود می‌باشند. در نتیجه عملیات احتراق به سرعت بالایی اتفاق می‌افتد که همین امر سبب ایجاد توان بالا می‌گردد. در نتیجه علف چین‌های دو زمانه وزن‌کم‌تر، قیمت مناسب‌تر و آلودگی بیشتری دارند. از طرفی موتور از نوع چهار زمانه در چهار مرحله فعالیت خود را به اتمام می‌رساند و همین عامل باعث به حداقل رساندن صدای این دستگاه می‌شود. این دستگاه در مزارعی که تراکم بیشتری از گیاهان وجود دارد، به چشم می‌خورد.

نکات مهم هنگام کار با علف زن

همان طور که گفته شد اولین کاربرد دستگاه علف زن هرس کردن علف‌های هرز می‌باشد. هر ساله افراد زیادی به دلیل عدم بی دقتی هنگام کار را با این دستگاه دچار آسیب می‌شوند. این خطرات نظیر صدای زیاد که منجر به کاهش قدرت شنوایی شده به علاوه  برخورد تیغه با اجسام باعث آسیب به بدن می‌شود. در ضمن دلایل خرابی دستگاه علف تراش شامل مواردی همچون کثیف بودن شمع، عدم تولید جرقه، مسدود صافی و کثیفی فیلتر هوا می‌باشد که توجه به این نکات از ایجاد مشکل در این نوع دستگاه جلوگیری می‌کند. نکات مهم هنگام کار با علف زن عبارتند از:

  • مطالعه دفترچه علف تراش: تمامی دستگاه‌هایی که در بازار وجود دارند، دستورالعمل قابل ملاحظه‌ای دارند که تمامی این نکات در دفترچه‌ای که به همراه آن دستگاه ارائه می‌گردد، وجود دارد. از طرفی مشخصات فنی علف زن طوری است که مطالعه دفترچه کمک بسیاری به فرد می‌کند.
  • توجه به میزان روغن و بنزین موتور: روغن و بنزین هر یک به اندازه خاصی در عملکرد علف تراش کاربرد دارند. حفظ میزان ترکیبات روغن و بنزین از نکاتی است که دانستن آن بر هر فرد متخصصی ضروری است.
  • به کارگیری لباس و تجهیزات: در هنگام کار با علف چین می‌بایست از لباس و تجهیزات ضروری اعم از عینک ایمنی، لباس کار و چکمه استفاده شود.
  • طرز ایستادن اپراتور: هنگامی که علف چین شروع به کار کند، به این نکته توجه کنید که وزن شما به طور مساوی بین دستگاه توزیع گردد. قبل از روشن نمودن دستگاه، چند بار به طور تمرینی علف چین را در دست گرفته و امتحان کنید.

مزایا دستگاه علف تراش

امروزه وجود علف تراش‌ها در بسیاری از فضاهای سبز جزو الزامات محسوب می‌شود. از طرفی از عوامل موثر در انتخاب علف زن می‌توان به مواردی همچون مساحت محیط، نوع و جنس گیاه، لوازم یدکی و کیفیت و بازدهی دستگاه اشاره کرد. نکته دیگر در هنگام خرید علف چین توجه به مزایا و معایب آن‌ها می‌باشد. زیرا توجه به هر یک از آن‌ها در خرید مناسب شما تاثیر مستقیمی دارد. از مزایا دستگاه علف زن می‌توان به موارد موارد زیر اشاره کرد:

  1. به طور معمول سبک هستند و هنگام استفاده از آن‌ها، شخص دچار خستگی نمی‌شود.
  2. قدرت و توان بالا جهت قطع علف‌های هرز و دیگر عوامل مربوطه دارند.
  3. علف زن‌ها را می‌توان در زمین‌های سخت و پوشش گیاهی متنوع به کار گرفت.

mazaya

تفاوت علف زن چهار زمانه و دو زمانه

همان طور که گفته شد هر علف چینی به دو صورت دو زمانه و چهار زمانه در بازار به چشم می‌خورند. هر دو این موتورها در زمینه مخصوص به خودشان کاربرد دارند. به طور کلی تفاوت علف زن چهار زمانه و دو زمانه بر هیچ متخصصی در این حوزه پنهان نیست. اولین تفاوت در قدرت موتور آن است به طوری که موتورهای دو زمانه از قدرت بیشتری در تغییر زاویه و حاشیه زنی برخوردار هستند. موتور دو زمانه به دلیل ساختار ساده‌تری که نسبت به چهار زمانه دارد، وزن کم‌تری نیز دارد. از طرفی بعضی از افراد تصور می‌کنند که موتورهای چهار زمانه آلودگی بیشتری تولید می‌کنند ولی با این حال از لحاظ میزان آلودگی علف زن دو زمانه به دلیل وجود مخلوط بنزین و روغن و میزان دودی که از آن خارج می‌شود، بیشتر از نوع چهار زمانه است.

روغن مناسب برای دستگاه علف تراش

معمولا هر دستگاهی که انرژی مصرفی آن یا نیروی محرکه آن با استفاده از یک موتور احتراقی بنزینی یا دیزلی تامین می‌شود، باید انتخاب مناسبی نسبت به روغن آن داشت. یکی از نکاتی که افراد می‌بایست به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند، روغن مناسب برای دستگاه علف زن است. به این صورت که اگر موتور دو زمانه باشد، باید از روغن مخصوص موتور دو زمانه استفاده کرد. از طرفی اگر موتور چهار زمانه باشد، می‌بایست روغن با نمره 40 را به کار برد. چرا که موتورهای دو زمانه، حاوی یک مخزن می‌باشند و موتورهای چهار زمانه دارای دو مخزن هستند. اگر روغن موتور به اشتباه استفاده گردد موجب آسیب‌هایی نظیر انسداد خروجی اگزوز و چسبیدن رینگ پیستون موتور می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی علف زن پرداخته شد. علت اصلی اختراع این دستگاه این است که دیگر چیدن علف‌ها به صورت دستی انجام نشود. با پیشرفت تکنولوژی علف تراش‌ها، این دستگاه جزو دستگاه‌های پیشرفته‌ای شدند که همواره کارهای بسیاری از کشاورزان را سهولت بخشیده‌است. مشخصات و مزایای این دستگاه این امکان را به افراد می‌دهد تا محیطی بی عیب و نقص و عاری از هرگونه علف اضافی داشته‌باشند. در نتیجه افراد بسیاری اقدام به خرید و فروش علف تراش‌ها کردند.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز : 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من