مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

بتن ریزی در آب و هوای مختلف چگونه است؟

بتن-ریزی-در-آب-و-هوای-مختلف-چگونه-است؟
4.3
(7)

تولید و عمل فرآوری بتن که یکی از مهم‌ترین مسائل ساختمانی است، در سازه‌های بسیاری اهمیت دارد. به دلیل اینکه خشک شدن به صورت ناگهانی می‌تواند منجر به کاهش مقاومت و همچنین ترک خوردن آن گردد، این فرآیند باید به شیوه‌ای دقیق و تحت نظارت کارشناسان انجام گیرد. این عملیات نه تنها باید به صورت حرفه‌ای انجام شود، بلکه باید به بتن ریزی در آب و هوای مختلف نیز توجه شود. دما و شرایط جوی نیز تأثیر زیادی در این فرآیند دارند و در دماهای مختلف، از روش‌های متفاوتی باید استفاده شود. به همین دلیل، مقاله‌ای تحت عنوان بتن ریزی در آب و هوای گرم و سرد را مورد بررسی قرار داده‌ایم تا انجام این فرایند را در انواع دماهای مختلف بدانید.

عمل آوری بتن چیست؟

قبل از اینکه بتن ریزی در آب و هوای مختلف را مورد بررسی قرار دهیم، تعریفی در رابطه با عمل آوری بتن برای شما شرح می‌دهیم تا با روند کار آشنایی داشته باشید. این عمل فرآیندی می‌باشد که در آن، پس از ریخته‌گری و قالب‌گیری آن، شرایطی صورت می‌گیرد تا دما و رطوبت در شرایط مختلف تغییر نکنند. این فرآیند بسیار حساس است و اگر به صورت صحیح صورت بگیرد، باعث مقاومت، استحکام و سختی بالا می‌شود. این فرآیند به‌طور معمول بلافاصله پس از بتن ریزی و تراکم آن شروع می‌شود و از آن در برابر شرایط مختلف محیطی، مراقبت و نگهداری می‌کند. البته باید به انواع قالب برای بتن ریزی نیز توجه کرد.

استحکام بتن، در استحکام و پایداری سازه نقش مهمی دارد. بنابراین، ادامه مطلب را که درباره بتن ریزی در شرایط جوی مختلف نیز گفته‌شده، به‌طور حتمی مطالعه فرمایید. بتنی که تازه ریخته‌شده، به مراقبت احتیاج دارد تا به یک جسم یکپارچه تبدیل شود. این کار نیازمند دقت و دانش فنی است، زیرا اگر عمل‌آوری به‌صورت صحیح انجام نشود، فرآیند هیدراتاسیون سیمان ممکن است تا حدی متوقف شود و یا اینکه به صورت ناقص اجرا گردد که در نهایت، بتن نهایی ترک‌خورده و ضعیف خواهد بود. به همین علت، متخصصان معماری با انجام دقیق عمل‌آوری، بتن تازه را به یک جسم مقاوم و محکم تبدیل می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از انجام این کار، آشنایی با پرکاربردترین بتن های موجود در صنعت ساختمان را مورد بررسی قرار دهید.

بتن ریزی در هوای گرم

بتن ریزی در آب و هوای مختلف از جمله بتن ریزی در هوای گرم با خطرات و ریسک‌های متنوعی همراه است. در عین حال باید اقدامات ویژه‌ای انجام شود. بدون توجه به مراقبت و پایداری مناسب، احتمال از دست رفتن مقاومت، بالا رفته و ممکن است به ترک خوردگی یا انقباض دچار شود. همچنین، سرعت گیرش نیز می‌تواند افزایش یابد که این مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. زمانی که دمای هوا در منطقه بین 23 تا 37 درجه سانتیگراد (75 تا 100 درجه فارنهایت) باشد، با مشکلاتی مواجه خواهید شد. دیگر موضوعاتی که می‌تواند منجر به تشدید مشکلات شوند، می‌توان به رطوبت کم و باد پرسرعت اشاره کرد. در بیشتر مواقع بتن ریزی با ماله پروانه ای نیز صورت می‌گیرد.

جهت خنک کردن و کاهش دما، روش‌های متعددی وجود دارد. یکی از راه‌های مؤثر و اقتصادی، خنک کردن سنگدانه‌ها است. با پاشیدن آب بر روی سنگدانه‌ها، آن‌ها به راحتی خنک می‌شوند؛ این در حقیقت تبخیر آب پاشیده شده روی سنگدانه‌هاست که باعث کاهش دمای آن‌ها می‌شود. روش‌های دیگری مانند بکارگیری یخ یا تزریق نیتروژن مایع به میکسر نیز می‌توانند برای خنک‌کردن مورد استفاده قرار گیرند، اما این روش‌ها هزینه بالایی را شامل می‌شوند. ناگفته نماند با استفاده از پوشش‌های ویژه، می‌توان از اثرات بادهای سریع و خشک شدن ناگهانی محافظت کرد. پس بتن ریزی در آب و هوای مختلف از جمله نکات ضروری می‌باشد.

بتن-ریزی-در-هوای-گرم

بتن ریزی در هوای سرد

در صورتی که دمای بتن 12 درجه سانتی‌گراد یا بیشتر و یا دمای محیط 12 درجه سانتی‌گراد یا بالاتر باشد، با مشکلاتی مواجه نخواهید شد. دمای بهینه جهت گیرش و کیورینگ آن، 21 درجه سانتی‌گراد می‌باشد و تقریبا حدود شش ساعت زمان می‌برد. اما زمانی که دمای هوا و بتن از این مقادیر کمتر باشد، گیرش آهسته‌تر اتفاق می‌افتد و تا 14 ساعت نیز زمان می‌برد و این موضوع به مشکلات متعددی می‌تواند منجر شود. پس بتن ریزی در آب و هوای مختلف از جمله هوای سرد باید رعایت شود. شما برای این منظور می‌توانید از لوازم قالب بندی متعددی استفاده کنید.

راه‌های اصلی و موثر جهت رو به رویی با مشکلات ناشی از دمای پایین، شامل گرم کردن و حفظ دما می‌باشد. توسط افزودنی‌ها و یا سیمان مخصوص، دمای داخلی را می‌توان بالا برد. همچنین افزودنی‌های تندگیرکننده هم می‌توانند دمای آن را ارتقا دهند. علاوه بر این، با پوشش‌دهی مناسب با چادر یا پتوهای مخصوص، می‌توان دما را حفظ کرد و بتن ریزی در آب و هوای مختلف را رعایت نمود.

در بتن ریزی در هوای سرد، استفاده از افزودنی‌های هوازا بسیار حیاتی و اساسی است. همچنین قبل از شروع کار، باید اطمینان حاصل شود که سطح زمین یا بیس، منجمد و یا یخ زده نباشد؛ زیرا رعایت بتن ریزی در آب و هوای مختلف بسیار حائز اهمیت است. در صورت وجود چنین وضعیتی، باید ابتدا این یخ‌زدگی رفع شود. به منظور به دست آوردن مقاومت و دوام بهینه، دما باید در حدود 21 درجه سانتی‌گراد حفظ شود. همچنین استفاده از افزودنی‌های ضد یخ برای کاهش نقطه انجماد آب یا استفاده از افزودنی‌های روان‌کننده برای افزایش روانی آن در شرایط پایین دما، توصیه نمی‌شود. بهتر است بدانید خارج کردن حباب هوا با شلنگ ویبراتور به بهترین شکل انجام می‌شود.

بتن ریزی در هوای بارانی

کیفیت ارتباط مستقیمی با مقاومت دارد که به نسبت آب به سیمان وابسته است. ویژگی کارایی، یک پارامتر اساسی می‌باشد که مقاومت و دوام آن را در جهت کیفیت مشخص می‌کند. ناگفته نماند علاوه بر بتن ریزی در آب و هوای مختلف، نسبت مصالح ساختمانی نیز همواره بر عملکرد آن موثر است. بارش هنگام انجام این عملیات، باعث افزایش میزان آب در مخلوط می‌شود. در باران، سنگدانه‌ها، ماسه و شن حالت مرطوب می‌شوند و این امر مقدار آب را نیز افزایش می‌دهد.

با اینکه افزایش نسبت آب به سیمان می‌تواند کارایی را افزایش دهد، اما استحکام و مقاومت آن را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد. زمانی که نسبت آب به سیمان یک دهم افزایش یابد، استحکام مخلوط به میزان 5 درصد کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل، باید از استفاده اضافی از آب جلوگیری نمود. اما این معنا را ندارد که در روزهای بارانی نمی‌توان این عملیات را انجام داد.

بتن-ریزی-در-هوای-بارانی

بتن ریزی در برف

بتن زمانی یخ می‌زند که در دمای منفی 2 تا منفی 1 درجه سانتی‌گراد و تحت فشار یک اتمسفر باشد. دلیل این امر به دمای کمتر از 5 درجه سانتی‌گراد بازمی‌گردد که باعث پایین آمدن و توقف واکنش بین سیمان و آب می‌شود. آبی که به صورت اضافی وجود دارد، با تغییر دمای هوا یخ می‌زند. این چرخه منجمد و ذوب باعث ایجاد ترک‌ها و در مواقعی تخریب می‌شود. به همین دلیل، تا زمانی که مقاومت به حد 5 مگاپاسکال نرسد، باید تحت نظر و مراقبت قرار گیرد، زیرا رعایت نکات بتن ریزی در آب و هوای مختلف از جمله بتن ریزی در زمستان، بسیار حائز اهمیت است.

جهت داشتن بتنی با کیفیت و عالی، باید از منجمد شدن آن در مراحل ابتدایی پیشگیری کرد. زمانی که این وسیله در ساعات اولیه منجمد شود، حتی با تلاش‌های عملی و فراهم کردن شرایط مناسب جهت پخت، به مقاومت مطلوب نخواهد رسید. برای جلوگیری از هوای سرد، نیاز است تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با آن ایجاد شود. برخی از این ابزارها عبارتند از: وسایل گرمایش، دماسنج، پوشش‌دهنده و نگهدارنده. استفاده از دما گرمایش آب و سنگدانه در فرآیند ترکیب، به ایجاد بتن در شرایط سرد بسیار کمک می‌کند، چون استفاده از آب با دمای بسیار بالا (بیش از 80 درجه سانتی‌گراد) در ترکیب مجاز نمی‌باشد. بنابراین بتن ریزی در آب و هوای مختلف مانند هوای برفی بسیار ضروری است.

قبل از بتن ریزی در آب و هوای مختلف از جمله هوای برفی، می‌بایست برف و یخ را از قالب پاک کرد، اندازه‌گیری دمای اجزای فلزی انجام شود و اگر زیر صفر درجه باشد، از انجام عملیات منع شود. زیرا بتن ریزی در دمای زیر صفر، مجاز نیست. این عمل اهمیت بسیاری دارد، زیرا دمای پایین فلزها باعث کاهش چسبندگی شده و تأثیر منفی بر روی ارتباط آرماتورها می‌گذارد. در صورت وجود یخ زدگی، باید از انجام کار روی سطح منجمد یا بتن خشک شده که یخ زده است، پرهیز کرد. طبق مقررات، انجام این عملیات در دماهای پایین‌تر از منفی 15 درجه، به جز با فراهم آوردن شرایط ویژه و با مجوز دستگاه نظارت، ممنوع می‌باشد.

بتن در شرایط مختلف جوی بعد از چند ساعت خشک می شود؟

تا اینجا گفته شد که بتن ریزی در آب و هوای مختلف از جمله عوامل مهمی است که باید درباره نکات آن بدانید. مقاومت بر اثر پارامترهای متعددی وجود دارد. مدت زمانی که بتن رطوبت دار حفاظت می‌شود، یکی از این پارامترها است؛ یعنی عمل‌آوری می‌شود. دمای کمتر از 7 درجه باعث تاخیر در خشک شدن می‌شود و دمای منفی باعث یخ‌زدگی می‌شود، در این موارد نیاز به استفاده از تسریع‌کننده است. همچنین در دماهای بالای 29 درجه، سریعا خشک می‌شود و در این حالت نیز برای کنترل این فرآیند دیرگیرکننده بتن را بکار می‌گیرند.

به طور کلی، بتن پس از خروج از میکسر، پس از گذشت 6 ساعت تقریبا به طور عالی خشک می‌شود و دیگر به چیزی چسبیده نمی‌شود. اما زمان لازم جهت خشک شدن به عوامل متعددی بستگی دارد؛ از جمله این عوامل می‌توان به بتن ریزی در آب و هوای مختلف، میزان حرکت، دمای محیط، محتوای رطوبت مواد اولیه، روش مخلوط کردن و میزان مخلوط اشاره کرد. شما در بازه زمانی 8 تا 24 ساعت، می‌توانید روی آن راه بروید. اگرچه برای دستیابی به مقاومت نهایی، یک تا دو روز دیگر نیاز است، اما برای تردد خودروها روی سطح، بهتر است حداقل سه روز از زمان ریخته‌شدن گذشته باشد.

پس از گذشت سه روز، بتن توانایی تحمل وزن خودرو را دارد، ولی برای رسیدن به استحکام کامل، زمان بیشتری نیاز دارد. در حقیقت طبق گفته مهندسان می‌توان گفت بعد از 28 روز الی یک ماه، به استحکام نهایی خود می‌رسد. در طول زمان، همچنان به تدریج محکم‌تر می‌شود و پس از گذشت ماه‌ها یا حتی یک سال، به استحکام و مقاومت کامل می‌رسد. متخصصان در این زمینه درباره بتن ریزی در آب و هوای مختلف آگاهی کاملی دارند.

بتن-در-شرایط-مختلف-جوی-بعد-از-چند-ساعت-خشک-می-شود؟

بتن ریزی در ارتفاع بالا

علاوه بر بتن ریزی در آب و هوای مختلف، بتن ریزی در ارتفاع بالا، از نکات ضروری به شمار می‌رود. بر اساس اصول مقررات ملی ساختمان ایران، بتن ریزی در ارتفاع بالا معین است. برای دیوارها و ستون‌ها، بیشترین ارتفاع 120 سانتی‌متر است. این مورد دارای روش‌های متعددی است که در ادامه به برخی از این روش‌ها می‌پردازیم:

روش پمپی

در روش پمپی، بتن با استفاده از پمپ به داخل قالب ریخته می‌شود. اگر انتخاب کنیم از این روش استفاده کنیم، باید توجه داشته باشیم که لوله پمپ را حداقل تا یک متر بالاتر از کف ستون پایین انتقال داده و بعد بتن را بریزیم. در همین زمان، لوله پمپ را با حرکات آرام به سمت بالا حرکت داده تا به تدریج بتوانیم آن را به داخل قالب پمپ کنیم که البته بتن ریزی در آب و هوای مختلف را نیز باید مورد توجه قرار داد.

روش دو تکه ریختن ستون

در این روش، می‌بایست یک دریچه در وسط قالب قرار داده و در این مکان بتن قسمت پایین را ریخته و سپس دریچه را ببندیم. همچنین، از قالب‌های نیمه نیز می‌توان استفاده کرد؛ به این صورت که نیمی از ستون را بتن ریخته و بعد آن را ویبره داده و در نهایت قسمت دیگر قالب را قرار داده و ادامه بتن ریختن را انجام داد. استفاده از روش دو تکه ریختن بیشتر در ساختمان‌های مسکونی که ارتفاع ستون‌های آن‌ها معمولا کمتر از 3 متر است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بتن-ریزی-در-ارتفاع-بالا

کلام آخر

عملیات بتن ریزی علاوه بر اینکه باید به صورت حرفه‌ای و تخصصی انجام شود، بلکه باید در شرایط آب و هوایی مناسب نیز انجام شود. دما و شرایط جوی تاثیر زیادی در فرآیند عمل‌آوری دارند و در دماهای مختلف، از روش‌های متفاوتی باید استفاده شود. پس بتن ریزی در آب و هوای مختلف، یکی از مسائل ضروری در این حرفه است که باید به صورت کامل و دقیق رعایت شود. در این مقاله گفته شد که حداقل دمای بتن ریزی چقدر بوده و همچنین انجام این عملیات در هوای گرم، سرد، بارانی و برفی مورد نقد و بررسی قرار گرفت. البته قبل از انجام کار، نمونه گیری از بتن را فراموش نکنید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

 

سوالات متداول

1. پیشنهاد شما برای بتن ریزی در هوای گرم چیست؟

جهت خنک کردن و کاهش دما، روش‌های متعددی وجود دارد. یکی از راه‌های مؤثر و اقتصادی، خنک کردن سنگدانه‌ها است. با پاشیدن آب بر روی سنگدانه‌ها، آن‌ها به راحتی خنک می‌شوند.

2. در چه صورتی در بتن ریزی در هوای سرد با مشکلی مواجه نخواهیم شد؟

در صورتی که دمای بتن 12 درجه سانتی‌گراد یا بیشتر و یا دمای محیط 12 درجه سانتی‌گراد یا بالاتر باشد، با مشکلاتی مواجه نخواهید شد.

3. هنگام بتن ریزی در هوای بارانی چه اتفاقی رخ می‌دهند؟

بارش هنگام انجام این عملیات، باعث افزایش میزان آب در مخلوط می‌شود. در باران، سنگدانه‌ها، ماسه و شن حالت مرطوب می‌شوند و این امر مقدار آب را نیز افزایش می‌دهد.

4. بتن در شرایط مختلف جوی بعد از چند ساعت خشک می شود؟

به طور کلی، بتن پس از خروج از میکسر، پس از گذشت 6 ساعت تقریبا به طور عالی خشک می‌شود و دیگر به چیزی چسبیده نمی‌شود. اما زمان لازم جهت خشک شدن به عوامل متعددی از جمله میزان حرکت، دمای محیط و… بستگی دارد.

5. میزان ارتفاع استاندارد در بتن ریزی چقدر است؟

بر اساس اصول مقررات ملی ساختمان ایران، بتن ریزی در ارتفاع بالا معین است. برای دیوارها و ستون‌ها، بیشترین ارتفاع 120 سانتی‌متر است.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز : 4.3 / 5. تعداد رأی: 7

اولین کسی باشید امتیاز میده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من