مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

شناخت طرز کار ویبراتور دریلی و نکات ایمنی استفاده از آن

آشنایی با نحوه کار ویبراتور دریلی
4.4
(8)

استحکام بتن یک چالش مهم در ساخت و سازهای امروزی به شمار می‌آید. سازه‌هایی که در ابعاد بزرگ و بلند مرتبه تولید می‌شوند، بایستی از ثبات، ساختار مقاوم و ماندگار بتن اطمینان داشته باشند. بتنی که ساختاری یکدست، همگن و بدون حباب داشته‌ باشد، می‌تواند چنین سازه‌های مستحکمی را ایجاد نماید. جهت رسیدن به چنین بتنی باید عملیات ویبره زنی بتن را با کیفیت بالا انجام دهیم. این قطعه کار بتن ریزی را برای افراد بسیار ساده کرده، همچنین این عملیات با سرعت و بازدهی بیشتری رخ می‌دهد. در توضیحات زیر به بررسی طرز کار ویبراتور دریلی پرداخته می‌شود و به این سوال پاسخ می دهیم که ویبره دریلی چطوری کار می کند؟

آشنایی با ویبراتور بتن دریلی

آشنایی-با-ویبراتور-بتن-دریلی

قبل از توضیح درباره طرز کار ویبراتور دریلی، این دستگاه را معرفی می‌کنیم. این دستگاه پرکاربرد که در بعضی مواقع ویبره تفنگی نیز نامیده می‌شود، کوچک‌ترین نوع ویبراتور بتن می‌باشد. این دستگاه به عنوان راحت ترین ابزار از نظر کاربری در پروژه های بتن ریزی محسوب میشود. ویبراتور بتن دریلی یک ابزار کاربردی است که برای فشار دادن ویبره به بتن استفاده می‌شود. این دستگاه کوچکترین نوع ویبراتور بتن است و به دلیل اندازه کوچک و وزن سبک آن، به راحتی قابل حمل و به کاربردن می‌باشد. از این دستگاه برای تسریع فرآیند ریزش بتن، بهبود چگالی بتن و حذف هوا و حباب های موجود در بتن استفاده می‌شود.

این وسیله عموماً شامل یک موتور الکتریکی است که از طریق یک شفت متصل به نوار ویبراسیون به عملکرد می‌پردازد. با قرار دادن سر ویبراتور دریلی در بتن و روشن کردن دستگاه، ویبره به بتن منتقل می‌شود و به طور مداوم تکان‌هایی به بتن می‌دهد. این تکان‌ها باعث جابجایی هوا، آب و سایر مواد خالصه در بتن می‌شود و در نتیجه بتن متراکم و یکنواختی به دست می‌آید. در نهایت، نحوه استفاده از این دستگاه پرکاربرد به عنوان یک ابزار موثر در پروژه‌های بتن ریزی از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند به بهبود عملکرد و کیفیت بتن کمک کند. البته نیاز است که شما برای کارایی بهتر از این دستگاه، طرز کار ویبراتور دریلی را بدانید تا بهترین استفاده را داشته باشید.

مزایا و معایب ویبراتور دریلی

قبل از آشنایی با طرز کار ویبراتور دریلی، بهتر است مزایا و معایب این وسیله را بدانید. این دسته از ویبراتور ها به خاطر وزن سبک، عدم نیاز به استقرار موتور در محل به صورت ثابت و قطعات قابل حمل آن مانند دستگاه و شیلنگ باعث می شوند که به صورت دائم همراه اپراتور باشند و خستگی کمی هم برای او به همراه دارند. تمام این دلایل باعث شده تا به عنوان بهترین انتخاب برای پیمانکاران ساختمانی بشمار آیند. مزیت دیگر اینکه مشکلاتی از قبیل نیاز به بنزین و روغن و یا یافتن محل مناسب جهت قرار دادن موتور وجود ندارد و تنها چیزی که نیاز است یک منبع برق تک فاز می‌باشد. بخش موتوری این دستگاه یک الکتروموتور تک فاز در حد ۷. الی ۱.۲ کیلو وات می‌باشد که در طراحی جمع و جور همراه با پوسته‌های فلزی یا پلاستیکی با قابلیت حمل و نقل ساده طراحی شده‌است. برای عملکرد بهتر، پیشنهاد می‌کنیم نحوه عملکرد ویبراتور دریلی را مورد بررسی قرار دهید.

خرید ویبراتور دریلی از فروشگاه بتن ویبره

در کنار مزایای بی‌نظیر خود معایبی از جمله مناسب نبودن برای پروژه‌های سنگین و قدرت کم موتور در مقایسه با دیگر نوع ها دارد. در نتیجه قاعدتا بزرگ‌ترین ویبره‌های دریلی نیز همیشه قدرتی محدود دارند و نمی‌توانند تمام بار سنگین پروژه‌های عمرانی را به دوش بکشند. لذا بهتر است نگاه شما به این قطعه مانند یک ماشین کمکی باشد. اجزاء ویبراتور دریلی شامل لامپ هشدار دهنده، کلید استارت، فیلتر خنک کننده، روغن، هندل و بدنه آلومینیومی یا پلاستیکی می‌باشد که در کنار آشنایی با طرز کار ویبراتور دریلی، بهتر است این اجزا را بشناسید.

به عنوان یک مجری عملیات بتن ریزی باید یکی از این ماشین‌های کوچک اما توانمند را تهیه کرد. وجود این دستگاه باعث افزایش کیفیت بتن، علی‌الخصوص در بخش بتن سقف می شود. در هنگام خرید ویبراتور دریلی توجه داشته ‌باشید که قدرت موتور حداقل ۱۲۰۰ باشد. در صورت عدم رعایت قدرت موتور عملیات هواگیری بتن به صورت استاندارد و مناسب انجام نخواهد گرفت. ویبره بتن دریلی ضعیف توان قابلیت ایجاد ارتعاش کافی برای شیلنگ را به اندازه کافی ندارد. شیلنگ ویبراتور دریلی نیز در سایز ۱.۵ اینچ و در طول های ۲ و ۳ متر در بازار موجود است. قبل از آشنایی با نحوه کار و طرز کار ویبراتور دریلی، شناخت این اطلاعات، فوق‌العاده موثر است. اگر پروژه‌های کوچکی و دارید و نمی‌خواهید این دستگاه را به کار بگیرید، پبشنهاد می‌کنیم جایگزین هایی برای ویبراتور بتن را بشناسید.

اجزا تشکیل دهنده ویبراتور بتن دریلی

اجزا-تشکیل-دهنده-ویبراتور-بتن-دریلی

 1. محفظه موتور
 2. شفت انعطاف پذیر (قطرهای متفاوت/طول‌های متفاوت)
 3. رشته‌های سمت چپ
 4. سوئیچ روشن و خاموش
 5. کابل دو شاخه برق
 6. پوشش ورودی هوا
 7. پوشش‌های هوای خروجی
 8. کمربند
 9. قلاب کمربند
 10. شیلنگ ویبراتور
 11. مهره برای اتصال به رزوه سمت چپ موتور تقویب انتهای شلنگ
 12. تقویت انتهای شلنگ

نکات استفاده از دستگاه ویبراتور دریلی

نکات-استفاده-از-دستگاه-ویبراتور-دریلی

 • اگر سوئیچ، آن را روشن یا خاموش نمی کند، از ابزار استفاده نکنید.
 • اگر شیلنگ لاستیکی یا کابل آسیب دیده است، فوراً استفاده را متوقف کنید.
 • قبل از انجام تنظیمات، دوشاخه را از منبع تغذیه جدا کنید.
 • تعویض لوازم جانبی یا نگهداری ابزار ضروری است. پس طرز کار ویبراتور دریلی را به صورت کامل بدانید.
 • دور از دسترس کودکان و سایر افراد آموزش ندیده نگهداری شود.
 • ابزار را مطابق دستورالعمل و با دقت نگهداری کنید.
 • سرویس فقط باید توسط افراد متخصص و افرادی که با طرز کار ویبراتور دریلی آشنا هستند، تعمیر شود.
 • فقط از قطعات جایگزینی استفاده کنید که توسط سازنده توصیه شده است.
 • از وارد آوردن فشار زیاد یا ضربات غیر عادی به این نوع ابزار می‌بایست پرهیز گردد و از به کار بردن برای کارهای متفرقه جدا خودداری کنید.
 • اگر می‌خواهید ابزاری سالم و به دور از خرابی داشته‌باشید حتما آن را در محلی خشک و به دور از رطوبت نگهداری کنید.
 • هنگام روشن کردن مجدد بخش‌های مختلف آن را به طور دقیق چک نمایید و طرز کار ویبراتور دریلی را بدانید.
 • از کار کردن کلید اضطراری اطمینان داشته‌باشید زیرا در مواقع غیر عادی استفاده از این مورد بسیار ضروری است.
 • هنگام تعمیر، تمیزکاری و سرویس حتما دستگاه را از برق جدا کرده و دکمه خاموش را بزنید.
 • از این ابزار به طور متناوب استفاده کنید چرا که این ابزار به طور مستقیم بر روی اعضای بدن بخصوص دست و گردن تاثیر دارد.
 • دوشاخه را تغییر ندهید.
 • از هیچ شاخه آداپتور استفاده نکنید.
 • ابزارهای برقی را در معرض باران یا شرایط مرطوب قرار ندهید.
 • هرگز از سیم برای حمل ابزار استفاده نکنید.
 • سیم را از گرما، روغن، لبه های تیز یا قطعات متحرک دور نگه دارید.
 • هرگز از ویبراتور با سیم های آسیب دیده استفاده نکنید.
 • هنگام کار با ابزار برقی در خارج از منزل، از سیم های کششی بیرونی که علامت گذاری شده است، استفاده کنید
 • نزدیک به مایعات قابل اشتعال یا در مناطقی که در معرض اشتعال هستند کار نکنید.
 • قبل از شروع کار مطمئن شوید که تمام پیچ های قاب محکم شده اند.
 • به پرسنل آموزش ندیده اجازه ندهید که موتور یا اتصالات را دستکاری کنند.
 • تهویه آزاد هوا را حفظ کنید.
 • هنگام اتمام کار یا هنگام استراحت، اپراتور باید دوشاخه را جدا کند.
 • آن را از سیستم برق جدا کرده و به گونه ای قرار دهید که واژگون نباشد.
 • در هنگام کار، شفت انعطاف پذیر را به موتور وصل نکنید.
 • با شکسته شدن محفظه پلاستیکی کار نکنید.
 • از دوشاخه باید برای راه اندازی یا توقف تجهیزات استفاده نکنید.
 • کابل تغذیه برق را برای جدا کردن دوشاخه از پریز جدا نکنید.

طرز کار ویبراتور دریلی را بشناسید

 1. پیش از انجام هر کاری دکمه خاموش و روشن آن را چک کنید. باید دکمه در حالت خاموش باشد.
 2. شیلنگ ویبره بتن را روی فلنج (دریچه خروجی موتور) قرار داده و به کمک کوپلینگ و پیچ آن (بصورت چپ گرد) اتصالی محکم و جدانشدنی درحین کار ایجاد کنید.

طرز-کار-ویبراتور-دریلی-را-بشناسید

 1. کابل را به پریز برق زده و دکمه را در حالت روشن قرار دهید.
 2. مجددا اتصال شیلنگ را چک کرده و مطمئن شوید که پوکر به خوبی ارتعاش می کند.
 3. برای عملیات ویبره زنی پوکر(سوزن) را به صورت عمودی در بتن قرار دهید تا لرزش به بتن منتقل شود و پوکر که وظیفه ضربه زدن به بتن را برعهده دارد، حرکت دورانی را به ارتعاش تبدیل کند.برای اینکار هر بار شیلنگ را به مدت ۵ تا ۱۵ ثانیه در بتن قرار دهید. برای اطمینان می توانید اینکار را ۲ تا ۴ بار تکرار کنید. این اطمینان زمانی حاصل می شود که دیگر حباب های هوا روی سطح بتن ظاهر نشوند. نکته دیگر اینکه فاصله نقطه اول با نقطه دوم نباید از ۵۰ سانتی متر بیشتر باشد.

طرز-کار-ویبراتور-دریلی-را-بشناسید

 1. برای استفاده طولانی مدت از این دستگاه، دکمه روشن دستگاه را در حالت قفل قرار دهید.
 2. پس از اتمام کار هم دکمه را در حالت خاموش گذاشته و کابل را از پریز برق بکشید. رعایت این نکات خیلی ضروری می‌باشد به همین دلیل آشنایی با طرز کار ویبراتور دریلی را پیشنهاد می‌کنیم.

طرز-کار-ویبراتور-دریلی-را-بشناسید

 1. پس اتمام پروژه حتما شیلنگ ویبراتور را از دستگاه جدا کرده و بشورید تا طول عمر دستگاه افزایش یابد. شناخت طرز کار ویبراتور دریلی از مهم‌ترین موارد به شمار می‌رود.

خرید ویبراتور دریلی از مراکز معتبر

تا اینجا ما سعی کردیم اطلاعاتی راجع به طرز کار ویبراتور دریلی و همچنین مزایا، معایب و نکات استفاده از این دستگاه را مورد بررسی قرار دهیم. اگر قصد خرید ویبراتور دریلی از مراکز معتبر را دارید، می‌توانید به سایت بتن ویبره مراجعه کنید. این فروشگاه دارای محصولاتی نظیر ویبراتور دریلی با مشخصات مختلف و انواع متنوعی می‌باشد. قبل از خرید، مطمئن شوید که محصول مورد نظر با مشخصات و قدرت موتور مناسب برای نیازهای پروژه‌تان مطابقت دارد. برای اطمینان از کیفیت محصول و انجام خرید امن، می‌توانید از نظرات و تجربیات دیگر مشتریان در وب‌سایت ما استفاده کنید. همچنین، با تماس با مشاوران فروش و درخواست مشاوره از آن‌ها، می‌توانید بهترین محصول برای نیازهای خود را انتخاب کنید و همچنین از طرز کار ویبراتور دریلی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

سوالات متداول

1. ویبراتور دریلی چیست و چگونه کار می‌کند؟

ویبراتور دریلی ابزاری است که با استفاده از لرزش‌ها بتن را فشرده و هوا و حباب‌ها را از آن حذف می‌کند.

2. مزایا و معایب ویبراتور دریلی چیست؟

مزایا: وزن سبک، قابلیت حمل، مناسب برای پروژه‌های کوچک. معایب: توان محدود برای پروژه‌های سنگین.

3. چرا ویبراتور دریلی برای پروژه‌های کوچک مفید است؟

این وسیله به دلیل وزن سبک و قابلیت حمل، بهترین انتخاب برای پروژه‌های کوچک و متوسط بتن‌ریزی می‌باشد. این دستگاه با سهولت در دستیابی به چگالی بتن مورد نیاز کمک می‌کند.

4. چگونه می‌توان تعمیر و خدمات دستگاه ویبراتور دریلی را انجام داد؟

برای تعمیر این دستگاه و انجام خدمات آن، بهتر است در ابتدا طرز کار ویبراتور دریلی را بدانید و از افراد متخصص و تعمیرکاران ماهر استفاده کنید. همچنین می‌توانید از قطعات جایگزینی اصلی سازنده استفاده کنید و از مراکز خدمات معتبر درخواست کمک کنید.

5. چگونه ویبراتور دریلی را برای استفاده طولانی مدت تنظیم کنیم؟

دستگاه را در حالت قفل قرار داده و تنظیمات مرتبی را بررسی کنید، قطعات مصرفی را تعویض کنید و دستگاه را در محیط خشک و خنک نگهدارید.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز : 4.4 / 5. تعداد رأی: 8

اولین کسی باشید امتیاز میده!

دیدگاهی در مورد “شناخت طرز کار ویبراتور دریلی و نکات ایمنی استفاده از آن

 1. عباسی گفت:

  آخر مقاله نوشتید «ویبراتور رو بشوریم» تا الان نشنیده بودم … وسیله برقی رو میگید بشوریم ؟!

  1. mansori گفت:

   بله بعضی از وسایل و مدل های ویبراتور دریلی ضدآب هستند فقط قبلش از فروشنده و شرکت سازنده سوال کنید تا از این بابت مطمئن شوید

  2. mhmad گفت:

   این همه لوازم برقی ضدآب داریم ، تا حالا نشنیدی!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من