مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

تفاوت شمشه موتوری بالا با موتور پایین در چیست؟

H1
0
(0)

شمشه موتوری نوع بالا و پایین با هم چقدر تفاوت دارند؟ ممکن است شما هم به تازگی نیاز به استفاده از این ابزارها داشته و این جمله را شنیده باشید که شمشه ویبره موتور بالا است یا پایین؟ برای اینکه استفاده درست از یک ابزار داشته باشیم، باید با تمامی جوانب آن آشنا بوده و اطلاعات خود را درباره آن کامل کنیم. از این رو در این مقاله تفاوت شمشه ویبره موتور بالا با موتور پایین را بررسی کرده و اطلاعات لازم در این باره را بیان می کنیم.

آشنایی با شمشه موتوری

بهتر است ابتدا قبل از اینکه درباره تفاوت شمشه موتوری بالا و پایین بدانیم، بررسی کنیم که این دستگاه چیست و با آن بیشتر آشنا شویم. شمشه ماله موتوری یک ابزار تخصصی از تجهیزات مورد استفاده در ساخت و ساز و کارهای بتنی است. این دستگاه از یک تخته یا سطح مسطح، که معمولا از آلومینیوم یا استیل ساخته شده، تشکیل شده است که توسط دو یا چند موتور تراز، مانند موتورهای ویبره یا سیستم‌های تراز لیزری پشتیبانی می‌کند. کاربرد شمشه ویبره موتوری به این صورت است که قسمت مسطح روی سطح بتن کشیده می‌شود و به توزیع و تراز مخلوط بتن برای دستیابی به یک روکش ثابت و یکنواخت کمک خواهد کرد. برخی از آن‌ها با موتور بنزینی و برخی با برق کار می‌کنند که نیاز است شمشه ماله مناسب را برای کار خود انتخاب کرد.

منظور از شمشه ویبره موتور بالا و پایین چیست؟

حال که با شمشه موتوری آشنا شدیم، بهتر می‌توان درباره موتور بالا یا پایین بودن آن صحبت کرد. در واقع شمشه ویبره موتور بالا به دستگاهی گفته می‌شود که دارای یک موتور ارتعاشی است که در بالای سطح صاف یا تیغه آن قرار گرفته است و قدرت ارتعاشی آن از طریق یک محور به سیستم میل لنگ تیغه منتقل می‌شود. موتور بالا ماله برای استفاده در شمشه‌های موتور بنزینی و الکتریکی طراحی شده است. با اندازه تیغه‌های بین 2 تا 6 متر سازگار است و برای تسطیح مکان‌‌های ساختمانی کوچک یا مناطق وسیع مناسب در نظر گرفته می‌شود. از طرفی در شمشه موتور پایین، موتور در کنار تیغه قرار گرفته است. از نظر مشخصات فنی و اجزای مونتاژ دستگاه تفاوتی بین شمشه ماله موتور بالا و ماله موتور پایین وجود ندارد. با این حال بعضی از افراد تفاوت‌هایی در عملکرد این دو دستگاه مشاهده می‌کنند که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.

shemshe2

تفاوت شمشه ویبره موتور بالا و پایین به لحاظ قدرت ویبره کردن

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها که برای شمشه ویبره موتور بالا و پایین در نظر گرفته می‌شود، قدرت ویبره کردن است. انواع شمشه ماله که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید با قدرت مناسب انتخاب شوند تا در زمان و سرعت مناسب سیمان را صاف کرده و همچنین این عمل را راحت انجام دهد. تفاوت شمشه ویبره موتور بالا و پایین به لحاظ قدرت ویبره کردن این است که در موتور پایین به دلیل نزدیک بودن موتور با شمشه و تماس بیشتر با سطح صاف تیغه، ما شاهد قدرت بیشتری از دستگاه هستیم‌. این ممکن است برای بسیاری از افراد یک مزیت باشد. اما این را هم باید بگوییم که هرچقدر موتور پایین‌تر باشد، امکان تماس آن با سیمان یا بتن بیشتر است. در این صورت ممکن است موتور زودتر خراب شود یا رسوبات سیمان در آن باقی بماند.

تفاوت شمشه ماله موتور پایین و بالا از نظر عمر مفید موتور

شمشه موتوری یکی از مهم ترین ابزارها در صنعت راه و ساختمان است که استفاده از آن از دیرباز به صورت دستی و امروزه به صورت موتوری و ویبره دار انجام می‌شود. همانند دیگر تجهیزات مانند کمپکتور که طول عمر مهم است، برای استفاده از شمشه در ساختمان سازی هم نیاز است تا تجهیزاتی با طول عمر بالا را انتخاب کنیم. تفاوت شمشه ماله موتور پایین و بالا از نظر عمر مفید موتور همان‌طور که پیش تر بیان شد، به بالا و پایین بودن بستگی دارد. این مهم است که در موتور بالا به علت فاصله موتور ممکن است فشار لازم برای صاف کردن بتن را نداشته باشیم، اما چون موتور در بالا قرار گرفته میزان کمتری سیمان یا رسوبات در آن وارد می‌شود. بنابراین اگر نیاز دارید از شمشه موتور خود مدت زمان بیشتری استفاده کنید، بهتر است نوع موتور بالا خریداری شود.

shemshe1

سخن پایانی

شمشه موتوری مانند کمپکتور صفحه ای یکی از تجهیزات مهم در صنعت راه و ساختمان است که باعث صاف شدن سیمان و از بین بردن ناهمواری آن می‌شود. انواع شمشه ماله موتوری وجود دارند که به صورت بنزینی و الکتریکی کار می‌کنند. انتخاب مناسب موتور برای شمشه ماله نیز بسیار مهم است و به همین دلیل به تفاوت‌ها توجه می‌شود. موتورهای بالا طول عمر بالاتر و موتورهای پایین، قدرت بیشتری دارند. بهتر است برای یک انتخاب مناسب به تفاوت‌ها توجه کرده و بهترین نوع مناسب را انتخاب کرد.

سوالات متداول

  1. آیا نوع موتور شمشه موتوری بالا با پایین متفاوت است؟

در شمشه موتوری بالا و پایین نوع موتور یکسان است. تنها نحوه قرار گرفتن و سیم پیچی آن برای این تجهیزات بالا و پایین در نظر گرفته شده است.

  1. آیا قدرت موتور پایین بیشتر از موتور بالا در شمشه موتوری است؟

قدرت موتور در موتور بالا و پایین یکسان است. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که در موتور پایین به دلیل نزدیک بودن به تیغه قدرت بیشتری هنگام کار وجود دارد. اما در موتور بالا ممکن است کمی این قدرت کمتر باشد.

  1. آیا فروش شمشه موتوری بالا بیشتر است؟

معمولا فروش شمشه موتوری بالا بیشتر است. به دلیل اینکه در موتور پایین امکان رسوب سیمان و بتن در موتور وجود دارد، باعث خراب شدن سریع موتور خواهد شد. اما بیشتر افراد طول عمر برای آن‌ها ارجحیت بیشتری دارد به همین دلیل موتور بالا بیشتر به فروش می‌رود.

  1. آیا قیمت شمشه موتوری بالا و پایین با هم متفاوت است؟

قیمت این موتور بالا و پایین با هم تفاوتی ندارد زیرا نوع موتور در هر دو تجهیزات یکسان است.

  1. آیا شمشه موتوری یک وسیله ضروری در راه و ساختمان است؟

شمشه موتوری یکی از ضروری‌ترین وسایل برای راه و ساختمان است که باعث صاف شدن سیمان در سطوح مختلف می‌شود.

این مقاله چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین امتیاز : 0 / 5. تعداد رأی: 0

اولین کسی باشید امتیاز میده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من